Działania

Wystawa przy dworcu Wrocław Główny upamiętniająca 76 rocznicę rzezi wołyńskiej

Wystawa przy dworcu Wrocław Główny upamiętniająca 76 rocznicę rzezi wołyńskiej fot. PKP S.A.

Polskie Koleje Państwowe zapraszają na wystawę plenerową poświęconą tragicznym wydarzeniom na Wołyniu. Otwarcie wystawy przygotowanej we współpracy z wrocławskim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej odbyła się 11 lipca. Ekspozycja na placu przed Dworcem Głównym pozostanie do końca wakacji.

Wystawa pod tytułem „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma” to zbiór plansz poświęconych ludobójstwu Polaków na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Część wstępna wystawy (plansze 2-5) poświęcona jest Kresom Wschodnim Rzeczypospolitej. Stanowi ona charakterystykę regionu w ujęciach terytorialnym, etnicznym i kulturowym. Kolejne plansze (6-9) pozwalają wprowadzić odbiorcę w odpowiedni kontekst historyczny, a prezentowane na nich treści dotyczą sytuacji ludności kresowej podczas okupacji, a także założeń ukraińskiej polityki narodowościowej, w tym działaniom Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Najważniejsze wydarzenie z tego okresu, czyli masowe mordy przeprowadzone na Polakach zamieszkujących wschodnie województwa II RP, przedstawione są na planszach nr 10-13. Kolejnych pięć plansz (13-18) organizatorzy poświęcili przebiegowi wydarzeń na Wołyniu i w Małopolsce z lata 1943 roku. Na planszach 19-22 dokonano podsumowań przyczyn i przebiegu tragicznych wydarzeń na Kresach Południowo-Wschodnich. Warto zwrócić uwagę na planszę nr 20, na której przedstawiono działalność „Sprawiedliwych” – ludności ukraińskiej, która ryzykując życie, udzielała pomocy Polakom. Ekspozycja zawiera również szczegółowe spisy miejscowości, w których doszło do ludobójstwa.

fot. IPN