Strona główna » Wiadomości » Wystąpienie Ministra Infrastruktury na Trako 2023

Wystąpienie Ministra Infrastruktury na Trako 2023

Redakcja
fot. Ministerstwo Infrastruktury

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wiceminister Andrzej Bittel wzięli udział w inauguracji Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO, które co 2 lata odbywają się w Gdańsku. Są one okazją do podsumowań oraz zarysowania planów na przyszłość.

Minister Adamczyk w swoim wystąpieniu zdał relację ze zmian, jakie w ostatnich latach stały się udziałem polskiej kolei.

Nie zmarnowaliśmy ostatnich ośmiu lat: jest to okres odbudowy kolei i jej powrotu na należne jej miejsce. Dzisiaj możemy powiedzieć z dumą, że coraz więcej osób ma dostęp do kolei. Coraz więcej osób chce wybierać ten środek transportu. Coraz więcej osób dostrzega pozytywne zmiany, jakie zachodzą w transporcie kolejowym — powiedział Andrzej Adamczyk szef resortu infrastruktury.

Minister Adamczyk podkreślił, że sukces polskiej kolei, wyrażający się przede wszystkim w liczbie przewiezionych pasażerów, jest udziałem całego środowiska kolejarzy. Dodał, że rząd prowadzi obecnie wiele programów inwestycyjnych dla kolei, a ich celem jest poprawa jakości oferty, jaką otrzymuje polski pasażer. Przypomniał przy tym, że wiele miast odzyskało w ostatnich latach dostęp do kolei, co pozwoliło ich mieszkańcom na korzystanie z tego rodzaju transportu.

fot. Ministerstwo Infrastruktury

Walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym poprzez zwiększanie liczby stacji obsługiwanych przez pociągi oraz włączanie kolejnych miejscowości do oferty. Radzyń Podlaski, Sierpc, Lubin, Końskie, Rypin to tylko niektóre przykłady miast, których mieszkańcy odzyskali taką możliwość — dodał A. Adamczyk.

Minister infrastruktury stwierdził także, że rząd nadal zamierza inwestować w polską kolej i to pomimo tego, że w gronie ekspertów pojawiają się głosy twierdzące, jakoby inwestycje te stanowiły przykład „megalomanii”.

Życząc uczestnikom targów TRAKO owocnych obrad, Andrzej Adamczyk zwrócił się do środowiska kolejarskiego:

Praca nad rozwojem transportu kolejowego jest pracą ciężką i bezustanną. Jest jednak pracą, którą warto podjąć, a przy tym – jeśli jest odpowiednio poprowadzona – pracą dającą ogromną satysfakcję. Jestem pewien, że Państwo – przedstawiciele branży, kolejarze – również tę satysfakcję czują, gdy widzą Państwo swoje osiągnięcia z ostatnich lat.
Współpraca transportowa z Wielką Brytanią

Targi TRAKO są okazją do spotkań dwustronnych. Sekretarz stanu w MI, Pełnomocnik Rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel spotkał się z Huwem Merrimanem, Sekretarzem Stanu ds. kolei w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Spotkanie wiceministra infrastruktury Andrzeja Bittela z Sekretarzem Stanu ds. kolei w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Huwem Merrimanem fot. Ministerstwo Infrastruktury

Rozmowa dotyczyła współpracy w dziedzinie transportu oraz wymiany doświadczeń w budowaniu nowoczesnej kolei. Nowoczesna, zrównoważona i trwała infrastruktura transportowa ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Polski i naszego regionu. Sam zaś region Europy Środkowej może dzięki polskim inwestycjom kolejowym stać się bardzo atrakcyjny dla brytyjskich podmiotów.

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x