NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Wykluczenie komunikacyjne młodzieży we Wrocławiu

Wykluczenie komunikacyjne młodzieży we Wrocławiu

Mateusz Marczewski
Rysunek 27. z raportu Analizy wykluczenia komunikacyjnego uczniów wrocławskich szkół

Młodzieżowa Rada Miasta Wrocławia przygotowała raport pt.: „Analiza wykluczenia komunikacyjnego uczniów wrocławskich szkół”. Jak twierdzi sama rada, to pierwsze tego typu opracowanie w kraju.

22 czerwca 2021 r., na X sesji Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia, z udziałem m.in. Prezydenta Miasta Wrocławia, zaprezentowano rezultaty półrocznej pracy Komisji ds. Wykluczenia Komunikacyjnego.

Badanie przeprowadzono w formie ankiety internetowej. Uzyskano blisko 2000 odpowiedzi, co stanowi ok. 6% wszystkich uczniów wrocławskich szkół ponadpodstawowych. Ponad połowa ankietowanych pochodziła spoza Wrocławia. Jak twierdzą radni MRMW, pozwoliło to na uzyskanie pełnego obrazu kondycji transportu publicznego z perspektywy młodzieży szkół średnich.

Według raportu Młodzieżowej Rady, niska ocena transportu publicznego skupia się w enklawach, w których nie ma dostępu do kolei. W szczególności dotyczy to obszarów gmin Sobótka, Jordanów Śląski, Trzebnica, Długołęka i Czernica. Kolejowe przewozy pasażerskie w aglomeracji Wrocławia stanowią ważny środek przewozów młodzieży dojeżdżającej. Wynika to ze stosunkowo dobrze rozwiniętej sieci połączeń i dostępności przystanków pasażerskich (70% gmin).

W dokumencie przedstawiono i przeanalizowano wyniki ankiet. Zbadano kilka aspektów przemieszczania się komunikacją zbiorową, m.in. częstotliwość kursowania w określonych przedziałach czasowych, zadowolenie z usług transportu publicznego czy czas dojazdu z miejscowości zamieszkania do szkoły we Wrocławiu. Istotnym jej elementem są wizualizacje wyników w formie map.

Rysunek 27. z raportu Analizy wykluczenia komunikacyjnego uczniów wrocławskich szkół.

Pomimo tego, że termin „wykluczenie komunikacyjne” nie posiada prawnej definicji, jest zazwyczaj rozumiany jako częściowe lub całkowite pozbawienie możliwości korzystania z transportu publicznego. Skala problemu wydaje się wykraczać poza aglomerację Wrocławską. Na podobny problem wskazuje przeprowadzone przez Fundację Centrum Inicjatyw Na Rzecz Społeczeństwa badanie ogólnopolskie, gdzie w 2020 roku ponad 54% respondentów potwierdziło, że doświadcza albo zna kogoś, kto doświadcza tego zjawiska.

Fundacja Centrum Inicjatyw Na Rzecz Społeczeństwa – wykluczenie komunikacyjne.

Całość raportu pt. „Analiza wykluczenia komunikacyjnego uczniów wrocławskich szkół” Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia można przeczytać na stronie MRMW.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności