NaKolei.pl WiadomościPrawo i przetargi Wojsko potwierdza rozpoczęcie negocjacji z PKP CARGO

Wojsko potwierdza rozpoczęcie negocjacji z PKP CARGO

Redakcja
Fot. Oleśnica998

2 Regionalna Baza Logistyczna opublikowała ogłoszenie o dobrowolnej przejrzystości ex ante, dotyczące zawarcia umowy ramowej na świadczenie usługi transportu kolejowego. Stanowi to potwierdzenie rozpoczęcia negocjacji z PKP CARGO.

Przedmiotem zamówienia jest zawarcie umowy ramowej na świadczenie usług przewozu transportem kolejowym sprzętu wojskowego oraz personelu wojskowego na potrzeby jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej, w komunikacji krajowej i międzynarodowej, z podziałem na 2 części. Przewóz będzie realizowany w wagonach towarowych i osobowych, zabezpieczanych przez wybranego wykonawcę.

Całkowita końcowa wartość zamówienia to 1 144 774 260.00 zł netto, w tym części: pierwsza – 825 843 060.00 zł netto oraz część druga – 318 931 200.00 zł netto. Tym samym potwierdzają się informacje portalu NaKolei.pl, dotyczące kwoty, jaką wojsko będzie musiało zapłacić za tę usługę (ok. 1,4 mld zł brutto). Warto jednak zaznaczyć, że teraz strony przeprowadzą negocjacje, zaś rzeczywista cena przewozów zostanie wskazana w umowach realizacyjnych, które zostaną zawarte w oparciu o umowę ramową.

Z ogłoszenia dowiadujemy się także dlaczego jej realizacja ma zostać powierzona bez przetargu. Jak podano usługa transportu wojska wykazana jest w załączniku nr 20 – zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa – aspekty praktyczne, do Wytycznych Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w sprawie udzielania zamówień w IWsp SZ oraz w jednostkach podległych Szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. PKP Cargo jest natomiast wykazane jako przedsiębiorstwo realizujące zadania obronne na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

W warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa — minister właściwy ds. transportu zapewnia transport kolejowy poprzez uruchomienie zadań obronnych nałożonych m.in. na firmę PKP Cargo, która jest gwarantem ciągłości przewozów kolejowych zarówno w czasie pokoju, kryzysu, jak i wojny. Posiada ona duże doświadczenie i jako jedyna firma świadczy dla jednostek wojskowych Sił Zbrojnych RP, usługi w zakresie transportów kolejowych, zarówno zaopatrzenia, jak i operacyjnych.

PKP Cargo jako jedyna posiada, odpowiednie pojazdy kolejowe, w tym 180 szt. platform kolejowych do transportu najcięższego, jest w stanie zastosować upust stawek, dla wojskowych transportów kolejowych w zakresie ich wykorzystania. Ponadto posiada podpisaną umowę z firmą PKP Intercity S.A. na wykorzystywanie wagonów pasażerskich, dla potrzeb Sił Zbrojnych RP.

Wojsko podkreśla także, iż realizacja przedmiotu zamówienia przez wskazanego wyżej wykonawcę jest również ważnym elementem z uwagi na prawidłowość działań obronnych państwa, a ponadto służy zabezpieczeniu przemieszczeń jednostek wojskowych, a zatem zabezpiecza istotny interes bezpieczeństwa państwa.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności