Strona główna » Wiadomości » Tabor » Wodorowa współpraca kolei z Rosji i Francji. Będzie wspólny projekt pojazdu szynowego?

Wodorowa współpraca kolei z Rosji i Francji. Będzie wspólny projekt pojazdu szynowego?

Redakcja
Fot. Alstom

Koleje rosyjskie RŻD i francuskie SNCF zawarły porozumienie dotyczące wspólnego rozwoju technologii wodorowych w systemach transportowych. W imieniu rosyjskiego przewoźnika podpisał je Siergiej Kobzev, zastępca dyrektora zarządzającego i główny inżynier kolei rosyjskich, zaś w imieniu francuskiej firmy Pierre Izard, dyrektor ds. technologii, innowacji i projektów w Grupie SNCF.

Porozumienie dotyczy wykorzystania pociągów napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi oraz systemów wymaganych do ich eksploatacji. Obejmuje również wprowadzenie innych zielonych technologii, które przyczynią się do ochrony środowiska i spowodowania, by transport kolejowy był jeszcze bardziej ekologiczny.

W porozumieniu określono kierunki współpracy między kolejami rosyjskimi RŻD i francuskimi SNCF na najbliższe trzy lata. Obejmują one takie obszary jak: bezpieczeństwo, projektowanie, utrzymanie i certyfikacja taboru towarowego i pasażerskiego. Przewidziano również współpracę w zakresie innych działań, które zmniejszą zużycie oleju napędowego.

Biorąc pod uwagę ambitne plany naszych firm na przyszłość i chęć rozwoju współpracy w zakresie zielonych technologii, wierzę, że podpisanie porozumienia pomoże szybciej osiągnąć wyznaczone cele – powiedział Siergiej Kobzev.

Porozumienie jest wynikiem owocnej współpracy pomiędzy zespołami SNCF i RŻD. Bezpieczeństwo jest absolutnym fundamentem tego partnerstwa, dlatego naszym celem jest dzielenie się wiedzą we wszystkich obszarach związanych z wykorzystaniem wodoru i technologii, które zmniejszą wpływ kolei na środowisko – dodał Pierre Izard.

Tym samym RŻD i SNCF potwierdziły swoje zaangażowanie w transformację środowiskową i chęć uczynienia kolei najbardziej atrakcyjnym środkiem transportu, dzięki ekologicznym technologiom i niewielkiemu wpływowi na środowisko. Biorąc pod uwagę krajowy cel Rosji w ramach porozumienia klimatycznego z Paryża, polegający na zmniejszeniu emisji o 30% w porównaniu z poziomem z 1990 r. do 2030 r., Koleje Rosyjskie już osiągnęły redukcję całkowitych emisji do 49% swoich emisji z 1990 r. do końca 2020 r.

Obecnie ponad 85% wszystkich pasażerów i ładunków przewożonych przez Koleje Rosyjskie jest transportowanych pociągami napędzanymi trakcją elektryczną. Koleje Rosyjskie odpowiadają za mniej niż 1% całkowitej wielkości emisji gazów cieplarnianych, a także ogólne wskaźniki negatywnego wpływu rosyjskich przedsiębiorstw na środowisko.

Natomiast SNCF od 1990 r. zredukowały emisję CO2 o ponad 50% na przewożonego pasażera i na tonę wysłanego ładunku. Obecnie we Francji transport kolejowy odpowiada za zaledwie 0,4% emisji gazów cieplarnianych w całym sektorze transportu.

Podobne artykuły