Kadry i ludzie Prawo co dnia Przewozy pasażerskie Przewozy towarowe
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Wniosek o wydanie licencji maszynisty w uproszczonym trybie można składać do końca sierpnia

Wniosek o wydanie licencji maszynisty w uproszczonym trybie można składać do końca sierpnia Fot. PKP Intercity

UTK apeluje: Do końca tego miesiąca można składać wniosek o wydanie licenji maszynisty w trybie uproszczonym. Okres przejściowy kończy się za niecały kwartał. Później będzie dużo trudniej.

Termin, do którego można złożyć wniosek o wydanie licencji maszynisty na łatwiejszych zasadach upływa wraz z końcem bieżącego miesiąca. Urząd Transportu Kolejowego przypomina, że wielkimi krokami zbliża się koniec okresu przejściowego. W tym czasie można było liczyć na prostszą wymianę prawa kierowania na licencję. Okres przejściowy kończy się 29 października br.

Po 29 października 2018 r. do uzyskania licencji wymagana będzie pełna procedura, taka sama, jak w przypadku kandydata na maszynistę. Do tej pory wydano ponad 17 tys. licencji maszynisty. O zbliżających się utrudnieniach w procedurze zdobywania licencji pisaliśmy m.in. w kwietniu. Licencja traci ważność po 10 latach. Przyspieszenie procesu uzyskania licencji jest możliwe dzięki SOLM – System Obsługi Licencji Maszynistów.

Licencję wydaje Prezes UTK, a świadectwo maszynista uzyskuje u pracodawcy. Wniosek można złożyć przez ePUAP internet, podpisać go profilem zaufanym i opłacić przelewem. Można również wypełnić go w kreatorze, wydrukować i podpisany przesłać do urzędu. System SOLM został w tym roku wyróżniony nagrodą Skrzydła IT w Administracji.

Szczegóły na stronie Urzędu Transportu Kolejowego.  Dodatkowe informacje na temat prowadzonych postępowań, można uzyskać pod nr. tel. 22 749 14 70. Infolinia dla Wnioskodawców i podmiotów działających w ich imieniu jest dostępna w dni robocze w godz. 14:30 – 16:15.