Strona główna » Wiadomości » Włoskie koleje dużo inwestują

Włoskie koleje dużo inwestują

Krzysztof Losz
Fot. Ferrovie dello stato Italiane

W 2024 roku inwestycje włoskich kolei osiągnęły najwyższą w historii wartość – 17,6 ml euro. Znaczna część tych środków pochodzi z rządowych funduszy na rozwój gospodarczy Italii po pandemii Covid-19.

 

Włoskie koleje państwowe (Ferrovie dello stato Italiane) ogłosiły raport finansowy za 2024 rok całej swojej FS Group. Wynika z niego, że przychody operacyjne przekroczyły 16 mld euro – to wzrost o 12% w stosunku do 2023 roku. Okazuje się, że ten wynik napędzały przede wszystkim kolejowe przewozy pasażerskie, z których przychody były wyższe o 641 mln euro.

EBIDTA była wyższa rok do roku o 1% i sięgnęła około 2,2 mld euro. Wynik EBIT był o 1,5% wyższy i wyniósł 343 mln euro. Włoskie koleje zanotowały stratę netto w wysokości 208 mln euro, podczas gdy w 2023 roku miały 100 mln euro zysku. Strata wynikała z różnego rodzaju finansowych „zdarzeń jednorazowych” i ze wzrostu kosztów obsługi zadłużenia.

Wysokie inwestycje

Grupa FS poinformował, że w poprzednim roku wydała na inwestycje techniczne 17,6 mld euro, co oznacza wzrost o 7% w porównaniu z rokiem 2023. Prawie 15 mld euro pochłonęły wydatki na infrastrukturę kolejową i drogową, w tym w szczególności prace na liniach kolei dużych prędkości. To m.in. odcinki Werona-Vicenza, Mediolan-Brescia-Werona oraz Mediolan – Genua (Terzo Valico dei Giovi) i Neapol-Bari.

Grupa FS przyznaje, że ponad 12 mld euro inwestycji pochodzi z funduszu PNRR. To program rządu włoskiego, który finansuje inwestycje mające za cel ożywienia gospodarki po pandemii Covid-19. Ponadto w 2024 roku włoska kolej rozstrzygnęła przetargi o wartości ponad 15 mld euro na następne inwestycje infrastrukturalne. Grupa ma ambitne plany inwestycyjne na kolejne lata.

W tę perspektywę wpisuje się również Plan Strategiczny na lata 2025–2029, który przewiduje inwestycje o wartości ponad 100 miliardów euro mające na celu wsparcie procesu głębokiej transformacji przemysłowej, mającej na celu wzmocnienie infrastruktury, poprawę jakości usług, zrównoważony rozwój i wzmocnienie obecności międzynarodowej – powiedział Stefano Antonio Donnarumma, prezes FS Group.

W 2024 roku wzrosło zatrudnienie w Grupie o prawie 4 tys. osób – do ponad 96,3 tys. Wynika to ze wzrostu zadań realizowanych przez FS Group.

 

Podobne artykuły