NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie Wkrótce graficzna rezerwacja miejsc w PKP Intercity na składy wagonowe! Co z podróżami bez miejscówki?

Wkrótce graficzna rezerwacja miejsc w PKP Intercity na składy wagonowe! Co z podróżami bez miejscówki?

Redakcja
Fot. NaKolei.pl

Przy kupnie biletu na pociągi PKP Intercity, które obsługiwane są przez zespoły trakcyjne, możemy wybrać miejsce bezpośrednio ze schematu graficznego. Teraz usługa będzie rozszerzona o składy wagonowe – pilotażowo na jedną kategorię.

Obecnie kupując bilet na pociąg PKP Intercity, który obsługiwany jest przez elektryczny albo spalinowy zespół trakcyjny, pasażer może swobodnie wybrać miejsce siedzące przy wykorzystaniu schematu graficznego. Z opcji tej pasażerowie korzystają już od grudnia 2019 roku. Wprowadzenie rozwiązania dla zespołów trakcyjnych było znacznie łatwiejsze niż zastosowanie go w przypadku składów wagonowych. Jest to związane z tym, że liczba członów i układ miejsc w EZT-ach i SZT-ach nie zmienia się oraz przewoźnik w swoim parku taborowym dysponuje wieloma typami wagonów. Składy klasyczne mogą być wzmacniane o kolejne wagony przedziałowe lub bezprzedziałowe – nieraz z innym układem miejsc siedzących.

Nowością, którą chcemy wprowadzić w najbliższym czasie, na razie pilotażowo w jednej z kategorii pociągów, jest graficzna rezerwacja miejsc w wagonach. Obecnie takie udogodnienie jest dostępne tylko w elektrycznych i spalinowych zespołach trakcyjnych. Chcemy pójść dalej, by docelowo każdy pociąg w naszych barwach był objęty graficzną rezerwacją miejsc – powiedział dla 'NaKolei.pl’ Tomasz Gontarz, Członek Zarządu PKP Intercity.

Jak zapowiada Członek Zarządu PKP Intercity graficzna rezerwacja miejsc docelowo pojawi się we wszystkich kategoriach pociągów. Aczkolwiek zmiana nie oznacza, że PKP Intercity dąży do wycofania się z podróży bez miejscówek.

Oczywiście można postawić na model śródziemnomorski, gdzie przy zajętości 100 proc. miejsc siedzących sprzedaż jest zamykana. Rozumiemy, że ktoś musi pojechać danym pociągiem, więc może to zrobić również bez gwarancji miejsca. Zawsze jest to decyzja pasażera – mówi Tomasz Gontarz.

Głównym celem PKP Intercity jest dążenie do zapewnienia komfortowych podróży:

Zależy nam na tym, aby przejazd był komfortowy dla wszystkich podróżnych, a temu sprzyja świadome planowanie podróży. Obecnie we wszystkich naszych elektrycznych zespołach trakcyjnych obowiązuje sprzedaż tylko na miejsca siedzące. Wcześniej, szczególnie na popularnych trasach, zdarzało się tak, że w przestrzeni bezprzedziałowej ludzie stali wszędzie – w przedsionkach i przejściach, co w żaden sposób nie było wygodne ani dla tych, którzy siedzieli, ani dla tych, którzy stali. Dalej będziemy to porządkować, jednak nie poprzez wprowadzenie 100-proc. rezerwacji we wszystkich składach – tłumaczy Tomasz Gontarz, Członek Zarządu PKP Intercity.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności