Kolej na świecie Przewozy pasażerskie Wiadomości

Węgry zamykają granice. Co z pociągiem IC Chopin? RegioJet z niemałym problemem

Węgry zamykają granice. Co z pociągiem IC Chopin? RegioJet z niemałym problemem Mat. Youtube

Węgry zamknęły swoje granice ze względu na pogarszającą się sytuację związaną z koronawirusem. Od dzisiaj cudzoziemcy nie mogą wjeżdżać na terytorium Węgier. Z tego względu PKP Intercity musiało wprowadzić zmiany w kursowaniu swoich pociągów międzynarodowych.

 

 

W związku z ograniczeniem wjazdu na terytorium Węgier wprowadzonym przez tamtejszy rząd PKP Intercity wprowadza zmiany w kursowaniu swoich pociągów. Ograniczenia dotyczą wagonów sypialnych i kuszetek, które nie będą włączane do pociągu IC Chopin:

  • od 31.08.2020 – przestaje kursować wagon sypialny i wagon kuszeta Warszawa – Kraków – Bratysława – Budapeszt kursujące w pociągu Chopin/Metropol,
  • od 1.09.2020 – przestaje kursować wagon sypialny i wagon kuszeta Budapeszt – Bratysława – Kraków – Warszawa, kursujące w pociągu Metropol/Chopin.

Pociąg IC Chopin do odwołania w relacji Warszawa – Kraków – Bratysława – Budapeszt będzie prowadził wyłącznie wagony z miejscami do siedzenia.

Rząd Węgier wprowadził restrykcje dotyczące możliwości wjazdu obcokrajowców na terytorium kraju. Restrykcje te nie dotyczą jedynie obywateli Węgier, bliskiej rodziny nieposiadającej obywatelstwa węgierskiego oraz osób podróżujących w celach służbowych.

PKP Intercity umożliwia podróżnym zwrot biletów na ww. połączenia (oraz inne połączenia do/z Węgier) bez potrącenia odstępnego, bez względu na ofertę w jakiej został zakupiony bilet (dotyczy również biletów nabytych w ofercie Super Promo International). Podróżni mają także możliwość wymiany biletów z miejscami leżącymi na miejsca siedzące – również bez potrącania odstępnego.

RegioJet z niemałym problemem

Miesiąc temu RegioJet uruchomił nowe połączenie Praga – Budapeszt, o czym informowaliśmy na naszym portalu. Pierwszy pociąg wyruszył 31 lipca, już wtedy w ciągu zaledwie dziesięciu dni sprzedano tysiące biletów. Teraz przewoźnik został zmuszony do odwołania pociągów, ale również autobusów. Prywatny przewoźnik zamroził swoje połączenie do Węgier na miesiąc – na czas obowiązywania rozporządzenia węgierskiego rządu. Ostatni pociąg takiej relacji wyruszył z Budapesztu dzisiaj o 7:45. Przewoźnik natomiast nie rezygnuje w całości z niedawno uruchomionego połączenia, pociągi będą kursować w skróconej relacji Praga – Wiedeń.

Zobacz również: Pierwszy pociąg RegioJet wyruszył do Budapesztu. Przewoźnik sprzedał już tysiące biletów na nowe połączenie