Wydarzenia

Weekend ze świątecznymi Warszawami drezynami

Weekend ze świątecznymi Warszawami drezynami Fot. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku

W dniach 19 i 20 grudnia 2020 r. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do rozświetlonej Parowozowni Św. Mikołaja na spotkanie z wyjątkowymi klasykami w kolejowej odsłonie. W tych dniach zaprezentowane zostaną dwie drezyny kolejowe Warszawa M20 z kolekcji pojazdów Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.

Warszawa M20

Pierwsza drezyna na bazie samochodu Warszawa M20 powstała już w 1956 r. Gotowe auta z FSO trafiały do zakładów w Nowych Skalmierzycach, gdzie dostosowywano je do ruchu po torach. Koła zmieniano na drewniane z metalową obręczą, ponieważ standardowe stalowe koła kolejowe byłyby zbyt ciężkie dla napędu samochodu osobowego. Układ kierowniczy blokowano w pozycji na wprost, zmieniano oświetlenie na zgodne ze standardami kolejowymi.

Warszawa M20 drezyna była także wyposażana w specjalny podnośnik-stopkę do obracania pojazdu i zmiany kierunku jazdy po torach. By ułatwić ten proces zawieszenie podwiązywano linkami stalowymi. Takich pojazdów wyprodukowano do 1973 r. około 200 na bazie wszystkich modeli Warszawy, z czego około 80 sztuk służyło w PKP. Według legend takie samochodowe drezyny służyły do przewożenia dygnitarzy, co oficjalnie nie jest prawdą.

Natomiast prawdziwym zastosowaniem osobówek do jazdy po torach były inspekcje elementów infrastruktury czy szybki transport ludzi lub towarów między stacjami, posterunkami, lokomotywowniami itp. Warszawy drezyny, co ciekawe aktywnie służyły aż do lat 90. Nowością w Muzeum jest pojawienie drugiego egzemplarza drezyny prosto z Węgier. Węgrzy zbudowali swoją własna drezynę na bazie Warszawy M20 – ta zmodyfikowana wersja drezyny o nieznacznie zmienionej budowie pojawiła się w kolekcji Muzeum. Oba pojazdy w świątecznej iluminacji zaprezentują się o godzinach 12:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30, 17:30 i 18:30.

Świąteczna atmosfera

Na muzealnej bocznicy zabytkowe parowozy i wagony mienią się kolorowymi świątecznymi światełkami, a budynki zyskały wspaniałą iluminację oraz dekoracje. Przy wejściu do Muzeum w zabytkowym, rozświetlonym wagonie znajduje się poczta Św. Mikołaja, gdzie dzieci mogą napisać listy do Świętego Mikołaja, wrzucić je do specjalnej skrzynki pocztowej na Biegunie Północnym.

Na muzealnej bocznicy może być chłodno, ale o to zadba Muzeum Kolejnictwa na Śląsku i zaoferują możliwość rozgrzania się filiżanką gorącego kakao, czekolady, kawy lub świątecznego rozgrzewającego napoju  (w opcjonalnym pamiątkowym kubku z jaworzyńskiej Porcelany Karolina) i delektowania się świeżo upieczonymi pierniczkami. Dodatkową atrakcją są przejazdy zabytkową lokomotywą w świątecznej iluminacji. Grupy oprowadzanie przez Przewodnika w reżimie sanitarnym maks. w grupach 10 osobowych. Aby docenić świąteczną iluminację Muzeum wydłużyło godziny pracy od 11.00 do 19.00.

Fot. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku