Ekonomia i rynek Przewozy pasażerskie Wiadomości

Wakacyjne podróże koleją – PKP Intercity pobiło swój rekord

Wakacyjne podróże koleją – PKP Intercity pobiło swój rekord fot. NaKolei.pl

W czasie wakacji z pociągów PKP Intercity skorzystało o ponad 1,3 mln pasażerów więcej niż rok temu. Był to najlepszy wynik od siedmiu lat.

– W sumie prawie 12,5 mln osób w czasie tegorocznych wakacji wybrało PKP Intercity. Od czerwca do końca sierpnia z usług spółki skorzystało o 12% osób więcej niż w poprzednie wakacje –powiedział Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity. – Najwięcej podróżnych wybrało połączenia do Warszawy, Krakowa i Trójmiasta., sporym powodzeniem cieszyły się też trasy turystyczne do Kołobrzegu, Koszalina, Zakopanego i Krynicy – dodał Chraniuk.

Na trasie Warszawa – Kraków podróżowało ponad 618 tys. pasażerów, a na linii Trójmiasto – Warszawa ponad 533 tys. natomiast do Kołobrzegu pociągi PKP IC przewiozły 292 tys. osób, a do Zakopanego ponad 130 tys. Przy czym największe procentowe wzrosty dotyczyły pociągów sezonowych do Wisły (41%), Krynicy-Zdroju (31%), Władysławowa (29%) i Zakopanego (29%).

Chraniuk uzupełnił, że w czerwcu liczba pasażerów wzrosła o 19% (do ponad 3,8 mln osób) w porównaniu do czerwca 2016 roku, w lipcu o 10% (4,3 mln), a sierpniu o 7% (4,3 mln osób). Ten wynik osiągnięto bez wzrostu pracy eksploatacyjnej, co oznacza wzrost efektywności przewozów.

Z wyników PKP Intercity jest zadowolony też wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. – Trzeba odnotować wzrost liczby pasażerów rok do roku, a także wzrost liczby pasażerów w wakacji i to mimo, że w roku poprzednim wynik zawyżyły Światowe Dni Młodzieży. Tym bardziej należy spojrzeć na wynik z optymizmem i radością, bo coraz więcej osób korzysta z kolei. Teraz trzeba tę tendencję podtrzymać, a jednym z kroków jest wprowadzony niedawno „Pakiet Podróżnika” – stwierdził Andrzej Bittel.

Prezes Chraniuk dodaje, że ten rok jest generalnie bardzo dobry dla jego firmy, bo od stycznia do końca sierpnia pociągi PKP Intercity przewiozły prawie 29 mln pasażerów, czyli o ponad 13% więcej niż rok temu. Co warte odnotowania z pociągów PKP IC korzysta coraz więcej rodzin z dziećmi.

Więcej informacji na stronie PKP Intercity pod linkiem Wyniki wakacje 2017.