NaKolei.pl Bez kategorii W Laosie powstała kolej pasażerska. Duże wparcie Chińczyków i CRRC

W Laosie powstała kolej pasażerska. Duże wparcie Chińczyków i CRRC

Mateusz Marczewski
Pociąg Lane Xang EMU przejeżdża przez granicę Chińsko-Laotańską wewnątrz tunelu, 15 października 2021. / [Foto/Xinhua].

W grudni 2016 roku rozpoczęła się budowa linii przez Laos od granicy z Chinami do granicy z Tajlandią. Po pięciu latach żmudnej budowy komunistyczna Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna dołącza do grupy państw z koleją.

Jak donoszą chińskie media, 15 października 2021 r. pierwszy pociąg pasażerski przybył z Chińskiej Republiki Ludowej do stolicy Laosu – Wientianu. Miasto jest położone w pobliżu granicy z Tajlandią, gdzie kończy się szlak nowej linii kolejowej o długości ponad 400 kilometrów. Lane Xang to pociąg, który stanie się częścią pierwszego taboru pasażerskiego w Laosie. Pociąg został wyprodukowany przez chińską grupę CRRC i będzie obsługiwany przez wspólnego przewoźnika Laos-China Railway.

Budowa linii przez Laos od granicy z Chinami do granicy z Tajlandią rozpoczęła się już w grudniu 2016 roku. Linia ma standardowy normalnotorowy rozstaw szyn 1435 mm. Nitka obejmuje również tunel graniczny, który został nazwany „Tunelem Przyjaźni”. Ostateczne zakończenie prac ma nastąpić w grudniu tego roku. Budowa jest częścią chińskiej strategii polityczno-handlowej „Pasa i Szlaku”.

Lane Xang, pierwszy laotański pasażerski pociąg /źr. www.thestar.com.my

Kancelaria Premiera Laosu wydała w poniedziałek (11.10) komunikat o nadaniu historycznemu pociągowi pasażerskiemu nazwy „Lane Xang”, czyli dawnej nazwy Laosu, kiedy kraj ten znany był jako królestwo Lane Xang (tłum.: królestwo miliona słoni). Laos i Chiny uzgodniły, że inauguracja linii kolejowej, która łączy Wientian z chińską granicą, nastąpi 2 grudnia – w dniu, w którym Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna będzie obchodzić 46. rocznicę własnej państwowości.

Nowy pociąg czeka teraz na próbne przejazdy, a od grudnia ma zacząć przewozić pasażerów. Jednostka wyprodukowana przez CRRC to dziewięcioczłonowy EZT, w którym znajduje się miejsca dla 720 pasażerów. Prędkość maksymalna elektrycznego zespołu trakcyjnego to 160 km/h.

Laos i Chiny to kraje rządzone przez partie komunistyczne, a politycy mówią o wielkim zbliżeniu dzięki kolei:

To symbolizuje relację chińsko-laotańską jako relację dobrych sąsiadów, dobrych przyjaciół, dobrych towarzyszy i dobrych partnerów – podały chińskie media.

Do tej pory jedynym połączeniem kolejowym między Laosem a światem był krótki odcinek linii z Tajlandii do stacji granicznej Thanalang. Linia ma metrowy rozstaw szyn i kończy się tuż za granicą po przekroczeniu mostu na rzece Mekong. Odcinek ten został otwarty w 2008 roku. Jednak Chiny, które w dużej mierze finansują projekty kolejowe, mają o wiele większe plany wobec tzw. Półwyspu Indii Tylnych.

Planowana sieć w krajach związkowych obejmuje ponad 5.000 kilometrów torów. Jednakże zainteresowane kraje muszą również wnieść swój udział w funduszach, co prowadzi do obaw w biednym Laosie o nadmierne zadłużenie.

Koszt budowy kolei przyczynił się do znacznego wzrostu zadłużenia Laosu wobec Chin. Wywołało to obawy, że Laos może wpaść w pułapkę chińskiego zadłużenia – informuje The Diplomat.

Niemniej jest to spore osiągnięcie infrastrukturalne i gospodarcze bardzo biednego Laosu. Oczekuje się, że kolej obniży koszty transportu przez Laos o 30-40% w porównaniu z transportem drogowym, dając tym samym impuls do rozwoju handlu i inwestycji. To w konsekwencji może być wystarczającym paliwem napędowym dla rozwoju gospodarki tego państwa.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności