Strona główna » bezpieczeństwo na kolei » UTK apeluje w sprawie bezpieczeństwa

UTK apeluje w sprawie bezpieczeństwa

Redakcja
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe

Urząd Transportu Kolejowego zachęca podmioty z branży kolejowej lub współpracujące z tym sektorem do włączenia się w  budowanie kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym.

 

Urząd opracował Deklarację w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym, którą od kilku lat propaguje w całym kraju. I choć podpisało ja już wiele instytucji, to UKT zależy na jak najszerszym udziale w inicjatywie wszystkich zainteresowanych bezpieczeństwem transportu kolejowego.

Chciałbyś tworzyć bezpieczną, nowoczesną i dostępną kolej? Wdrażasz niestandardowe rozwiązania i chcesz inspirować pozostałych uczestników rynku? Zależy Ci na dostępie do edukacji w tematach związanych z kulturą bezpieczeństwa? Przyłącz się do projektu Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym – zachęca Urząd Transportu Kolejowego.

UTK wyjaśnia, że przyłączenie się do inicjatywy zapewnia sygnatariuszowi udział w tworzeniu bezpiecznej kolei, promowaniu dobrych praktyk, dostęp do edukacji. Grono sygnatariuszy Deklaracji liczy już ponad 300 przedstawicieli branży kolejowej, w tym: Ministra Infrastruktury i Państwową Komisję Badania Wypadków Kolejowych. Ponadto dokument podpisali: Komendant Główny Policji, Główny Inspektor Ochrony Środowiska i Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. A przede wszystkim zarządcy infrastruktury kolejowej, przewoźnicy,  użytkownicy bocznic kolejowych. Oraz jednostki naukowe i badawcze, jednostki certyfikujące, stowarzyszenia i media. Ale ta lista jest cały czas otwarta, np. dla organizacji społecznych, które chcą przyczyniać się do poprawy bezpieczeństwa na kolei.

Najważniejsze postulaty

UTK podaje listę kluczowych postulatów wynikających z Deklaracji:

  • bezpieczeństwo jako wartość nadrzędna dla pracowników i organizacji,
  • akceptowanie standardów bezpieczeństwa i zintegrowanie ich z codzienną działalnością,
  • szczere i otwarte postępowanie ze słabymi punktami, ukierunkowanie na znalezienie rozwiązań,
  • odchodzenie od przypisywania winy,
  • rejestrowanie i analizowanie zaistniałych zdarzeń,
  • zgłaszanie wszelkiego rodzaju nieprawidłowości i błędów,
  • ciągłe doskonalenie systemów zarządzania poprzez wdrażanie działań korygujących i zapobiegawczych,
  • zero tolerancji dla naruszeń przepisów prawa oraz procedur wewnętrznych.

Podpisanie Deklaracji jest wyrazem woli przestrzegania i stosowania się do tych zasad.

UTK wyjaśnia, że każdy z sygnatariuszy może korzystać z inicjatyw podejmowanych w ramach Deklaracji, które na stałe wpisały się kalendarz wydarzeń polskiego sektora kolejowego. Jednym z nich jest cykliczny konkurs kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym, w którym mogą promować wdrażane przez siebie rozwiązania ukierunkowane na propagowanie zasad kultury bezpieczeństwa. Oraz kreować zasady bezpieczeństwo polskiej kolei. Sygnatariusze uczestniczą również w corocznym Forum Kultury Bezpieczeństwa oraz współtworzą Magazyn Kultury Bezpieczeństwa.

Wszelkie pytania związane z przystąpieniem do Deklaracji można kierować na adres kultura@utk.gov.pl. Informacje o dotychczasowych działaniach w obszarze kultury bezpieczeństwa oraz o Deklaracji można znaleźć na stronie UJTK w dziale Kultura bezpieczeństwa. Podmiot, który chce przystąpić do Deklaracji, wypełnia  formularz zamieszczony na stronie UTK.

 

Podobne artykuły