NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Ukraińskie służby przejęły ponad 400 rosyjskich wagonów. Pomogą ukraińskiej armii

Ukraińskie służby przejęły ponad 400 rosyjskich wagonów. Pomogą ukraińskiej armii

Redakcja
Fot. Railway Supply

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy, udało się przeprowadzić postępowanie, dzięki któremu znacjonalizowano 434 rosyjskich wagonów.

Po dwóch tygodniach wojny, 10 marca Prezydent Ukrainy podpisał ustawę „O podstawowych zasadach przymusowego zajęcia praw majątkowych Federacji Rosyjskiej na Ukrainie”. Dało to zielone światło ukraińskim kolejarzom do rozpoczęcia procesu przejmowania wagonów. Według pierwszych danych jakie Koleje Ukraińskie udostępniły, na terytorium Ukrainy w momencie wybuchu wojny powinno znajdować się 15 tys. wagonów należących do 250 rosyjskich firm. Prawdopodobnie były to dane zbiorcze, gdzie wliczano również wagony, które w rzeczywistości obecnie mogą znajdować się na obszarach okupowanych przez Rosję.

Jak podało ukraińskie MSW, Funkcjonariusze Departamentu Badań Strategicznych i śledczy z Głównego Wydziału Śledczego Policji wspólnie z Kolejami Ukraińskimi ustalili lokalizacje rosyjskich wagonów i przeprowadzili postępowanie zajęcia mienia. Ostatecznie na wniosek Prokuratury Generalnej udało się przejąć 434 wagonów o szacowanej wartości ponad 300 mln hrywien. Jak zaznacza MSW, ukraińscy kolejarze mają teraz pełne prawo do komercyjnego wykorzystania wagonów, a przychody jakie wygenerują zostaną przeznaczone na potrzeby Sił Zbrojnych.

Trzeba zaznaczyć, że to nie pierwsze przejęte wagony. W identyfikację rosyjskiego majątku bierze udział także Biuro Bezpieczeństwa Gospodarczego, które już w marcu zlokalizowało 29 wagonów cystern należących do Gazpromu. Oszacowano ich wartość na 1,1 mln dolarów. Służby przygotowały protokół i przekazały wszelkie informacje do Funduszu Mienia Państwowego oraz Kolei Ukraińskich.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności