Kolej jest dla ludzi Polityka Przewozy pasażerskie

[TYLKO U NAS] Przewozy Regionalne wzmacniają ofertę do Kostrzyna na Pol’and’Rock!

[TYLKO U NAS] Przewozy Regionalne wzmacniają ofertę do Kostrzyna na Pol’and’Rock! fot.Michał Kwaśniewski/PolandRockFestiwal

W nawiązaniu do wcześniejszego komunikatu dotyczącego możliwości wzmocnienia połączeń regionalnych związanych z obsługą festiwalu „ Pol’and’Rock ”, Spółka ”Przewozy Regionalne” informuje, iż w efekcie konstruktywnych rozmów z organizatorami przewozów podjęta została decyzja o zorganizowaniu dodatkowych połączeń dalekobieżnych.

Na festiwal Pol’and’Rock będzie można dotrzeć w następujących relacjach:

  1. Rzeszów – Kraków – Katowice – Wrocław – Kostrzyn
  2. Białystok – Warszawa – Łódź – Poznań – Kostrzyn
  3. Olsztyn – Gdańsk – Szczecin – Kostrzyn
  4. Kraków – Kielce – Katowice – Wrocław – Kostrzyn
  5. Kędzierzyn Koźle – Opole – Wrocław – Poznań – Kostrzyn.

Informujemy, iż powyższe połączenia zostaną skomunikowane z naszą rozkładową ofertą. O szczegółach będziemy informowali w najbliższym czasie.

„Pasażerowie są dla nas najważniejsi. Cieszy nas, iż bardzo dobra współpraca z udziałowcami w zakończonym sukcesem procesie restrukturyzacji Spółki jest kontynuowana również przy okazji ważnych dla społeczeństwa wydarzeń.” – mówi Krzysztof Zgorzelski, Prezes Zarządu Spółki ”Przewozy Regionalne”. „Tegoroczna oferta na obsługę festiwalu musiała zostać zmniejszona do możliwości operacyjnych przewoźnika, który w procesie restrukturyzacji dostosował m.in. ilość taboru i liczbę pracowników do obsługi standardowych połączeń służących naszym pasażerom w codziennych dojazdach np. do szkół czy do pracy.” – dodaje Prezes Zgorzelski.

Jednocześnie Spółka zawiadamia, iż do Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego została skierowana oferta dotycząca wzmocnienia lokalnych połączeń kolejowych na terenie województwa w okresie festiwalu.

Komentarz redakcji:

Od kilkunastu dni połączenia MusicRegio stały pod znakiem zapytania. Wynikało to głównie z braku zaplecza taborowego przewoźnika, zmniejszonymi zasobami osobowymi w związku z sezonem urlopowym a także kwestiami rentowności połączeń. Organizatorzy Pol’and’Rock festiwal komentowali jakoby brak kontynuacji oferty MusicRegio miał wpływać na zarobki firmy w znacznym stopniu. Naszą propozycję rozwiązania problemu opublikowaliśmy w artykule Pol’and’Rock – kto powinien zapewnić dojazd? . W artykule podkreślaliśmy, że przerzucenie na samego przewoźnika kosztów dojazdu może nie być odpowiednim rozwiązaniem.

Po wielu rozmowach między Władzami spółki a Marszałkami – udziałowcami Przewozów Regionalnych, udało się wypracować połączenia. Uruchomione zostaną najbardziej rentowe, które przewoziły najwięcej pasażerów w poprzednich latach. Poza tymi połączeniami, należałoby spodziewać się połączeń na podstawie umów PSC zawartymi z Marszałkami Województw Zachodniopomorskiego i Pomorskiego. Marszałkowie w ostatnich dniach deklarowali uruchomienie takich połączeń, należy mieć nadzieję, że deklaracje przerodzą się w czyny. Nie wiadomo jak sytuacja potoczy się na linii Przewozy Regionalne – Marszałek Województwa Lubuskiego, które powinno być najbardziej zainteresowane, a przyjmuje postawę konfrontacyjną z przewoźnikiem.

Pozostaje czekać na dalszy rozwój sytuacji a także na działania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji co do zaproponowanego przez Premiera Mateusza Morawieckiego zabezpieczenia podróży przez służby podległe ministrowi.