NaKolei.pl WiadomościPrzewozy towarowe Transport kolejowy – jak transportować towary za pomocą kolei?

Transport kolejowy – jak transportować towary za pomocą kolei?

Redakcja

Transport kolejowy odgrywa bardzo ważną rolę w przemieszczaniu towarów, a zwłaszcza na trasach międzynarodowych. Jest jednym z najpopularniejszych rodzajów tranzytu. Poznaj wady i zalety towarowego transportu kolejowego. Dowiedz się też, jak transportować towary za pomocą kolei.

Co to jest transport kolejowy?

Transport kolejowy to jedna z gałęzi transportu lądowego obejmująca 3 podsektory: pasażerski, towarowy i infrastrukturę transportu kolejowego. W węższym znaczeniu oznacza przemieszczanie towarów lub pasażerów przy użyciu pojazdów kolejowych, takich jak lokomotywy i wagony w obrębie danej sieci kolejowej. Odbywa się wyłącznie po torach kolejowych.

Towarowy transport kolejowy (szynowy) jest zwłaszcza wykorzystywany w przypadku dużego wolumenu towaru do przewiezienia, np. węgla z kopalni, cysterny z paliwem z rafinerii, itp. Druga przesłanka to przewożenie ładunków na duże odległości, np. na linii Chiny – Europa.

Spedycja kolejowa jako element transportu multi- i intermodalnego

Transport kolejowy jest mocno powiązany z transportem multi- i intermodalnym, których udział w globalnej spedycji towarów rośnie z roku na rok. Dynamiczny rozwój obserwuje się także w Polsce z uwagi na położenie na szlaku wschód-zachód.

Transport multimodalny to przewóz towarów z wykorzystaniem więcej niż jednej gałęzi i rodzaju transportu. Przy czym dopuszczalna jest możliwość zmiany jednostki ładunkowej. Przykładem jest dekonsolidacja kontenera kolejowego w magazynie przeładunkowym, a następnie załadunek na ciągnik siodłowy z naczepą typu plandeka i transport do odbiorcy.

Z kolei transport intermodalny to przewóz towarów w tej samej jednostce ładunkowej, najczęściej w kontenerze, przy wykorzystaniu różnych gałęzi i środków transportu, np. kontener morski przeładowywany na ciągnik siodłowy z podwoziem podkontenerowym. Ogromną zaletą intermodalu jest brak ingerencji w ładunek oraz mniejsze koszty spedycji.

Zalety transportu kolejowego towarowego

Transport kolejowy to najbardziej ekologiczny środek transportu mimo, że składy obsługiwane są przez spalinowe lokomotywy. Zaletą jest duża ładowność i szeroki zakres rodzaju przewożonych towarów. Koleją można transportować pełne kontenery, ale także przesyłki drobnicowe, ładunki niebezpieczne czy o dużych gabarytach.

Przystępna cena to kolejny atut transportu kolejowego. Jest zdecydowanie tańszy niż linie lotnicze i na podobnym poziomie jak frachtowce. Przy czym w porównaniu do drogi morskiej ma przewagę pod względem czasu tranzytu. Pociąg towarowy pokonuje Nowy Jedwabny Szlak z Chin do Europy w ciągu 14 dni. Frachtowcom zajmuje to ponad miesiąc.

Transport kolejowy obecnie odgrywa ważną rolę w spedycji towarów do Europy z Dalekiego Wschodu, a zwłaszcza z Chin. Według Światowej Organizacji Handlu Państwo Środka będzie nadal umacniać się na pozycji lidera w handlu międzynarodowym. Oznacza to wzrost zapotrzebowania na transport kolejowy, który jest szybszą formą dostawy w porównaniu do frachtowców.

Ponadto międzynarodowy transport kolejowy jest jednym z najbardziej niezawodnych sposobów przewozu towarów. Pandemia koronawirusa oraz blokada Kanału Sueskiego przez kontenerowiec Ever Given pokazała prawdziwy potencjał transportu szynowego.

Ograniczenia przewozów lotniczych, morskich i samochodowych między Europą i Chinami przyczyniły się do wzrostu znaczenia transportu kolejowego. Natomiast blokada Kanału Sueskiego, przez który przepływa 10-12% światowego handlu pokazała dobitnie kruchość tego ważnego korytarza w globalnym łańcuchu dostaw.

Ograniczenia towarowego transportu kolejowego

Transport kolejowy towarowy posiada też swoje ciemniejsze strony. Jedną z nich jest wyższy koszt w porównaniu do tranzytu morskiego. Transport koleją trwa też dłużej niż drogą lotniczą. Do ograniczeń należy ryzyko wystąpienia zatorów ze względu na dużą ilość przekraczanych granic. Trzeba też wziąć pod uwagę zróżnicowanie ekonomiczne i polityczne państw wzdłuż trasy kolejowej i wiele stref celnych.

Przewożone towary wymagają też przeładunku. Linie kolejowe cechują się mniejszą gęstością niż drogi, a poza tym możemy mieć do czynienia z  różnym rozstawem torów. Ponadto nie wszystkie towary mogą być transportowane koleją. Doświadczony spedytor taki jak Bial-Mich uwzględnia wszystkie te aspekty w procesie i dba o kompleksowość usług.

Międzynarodowy transport kolejowy w ofercie Bial-Mich

Takie właśnie kompleksowe usługi transportowe w zakresie organizacji przewozów kolejowych świadczy firma Bial-Mich. Obszar działalności to Unia Europejska oraz kraje Europy Wschodniej i Azji (Białoruś, Rosja, Kazachstan, Azerbejdżan, Uzbekistan, Mołdawia, Chiny). Firma współpracuje bezpośrednio z wieloma terminalami kontenerowymi w Chinach – m.in. Shanghai, Ningbo, Shenzhen, Guangzhou.

W ofercie Bial-Mich znajdują się ładunki całokontenerowe (FCL) i drobnicowe (LCL), zarówno w serwisie „door to door”, jaki i pomiędzy magazynami. Dostępna jest także sieć magazynów konsolidujących oraz dystrybucja drogowa wszystkich przesyłek w Polsce i Europie do 48h. Dodatkowo firma oferuje możliwość załadunku bezpośrednio do wagonów szerokich typu: 138m3, wagon termos 918, 158m3.

Olbrzymią zaletą firmy Bial-Mich jest bliska odległość do terminali w Małaszewiczach i Brześciu, co gwarantuje bezpieczny przeładunek pod nadzorem wykwalifikowanej kadry (protokół przeładunkowy z każdej operacji terminalowej, pełna dokumentacja fotograficzna).

Bial-mich to gwarancja terminowości, bezpieczeństwa transportu oraz konkurencyjne stawki.

Artykuł sponsorowany

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności