Działania Infrastruktura Kolej jest dla ludzi Przewozy pasażerskie Wiadomości

Tegoroczny wakacyjny ,,Bezpieczny Piątek” to do tej pory 260 akcji na przejazdach

Tegoroczny wakacyjny ,,Bezpieczny Piątek” to do tej pory 260 akcji na przejazdach fot. PKP PLK

Połowa wakacji za nami, tym samym mija połowa wakacyjnej akcji na przejazdach pod nazwą ,,Bezpieczny Piątek”.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach trwającej akcji ,,Bezpieczny Piątek” przypominają, że 98 proc. wszystkich zdarzeń na przejazdach, to efekt ignorowania znaków stop, przechodzenie pod szlabanem oraz slalomów między rogatkami.

Na setkach przejazdów w Polsce, podczas sześciu dodatkowych wakacyjnych akcji „Bezpieczny piątek”, pracownicy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei i policją, przypominali kierowcom i pieszym zasady bezpieczeństwa.

Co robią nie tak kierowcy?

To m.in. niezatrzymywanie się przed znakiem STOP, ignorowanie czerwonych świateł ostrzegających przed nadjeżdżającym pociągiem, wjazd pod opadające szlabany, a nawet slalom na torach miedzy opuszczonymi rogatkami. Nie bez winy są też piesi, którzy przechodzą przez tory, mimo zamkniętego szlabanu.

Dzisiaj, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeprowadziły kolejne wakacyjne działania na przejazdach kolejowo-drogowych m.in. w Krakowie, Opolu, Tarnowie, Aleksandrowie Kujawskim, Rybniku, Legionowie, Płocku i Warszawie. Podczas 6 wakacyjnych piątków do kierowców trafiło już 24 tysiące materiałów, było 260 akcji na przejazdach, 538 kontroli trzeźwości i wystawiono 57 mandatów.

Film od PKP PLK S.A. dla przestrogi!

Na przejazdach znajdziemy żółte naklejki umieszczone na słupku rogatki lub wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. Są na nich trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112, numery „awaryjne”. W przypadku zdarzenia na przejeździe i po połączeniu z numerem 112, kierowca podaje indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu. Operator numeru 112 powiadamia specjalnym szybkim łączem służby kolejowe i wstrzymany jest ruchu pociągów.

W ubiegłe lato kierowcy spowodowali 39 wypadków. W lipcu 2018 r. doszło do 29 zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych. Więcej informacji na stronie PKP PLK S.A. oraz http://www.bezpieczny-przejazd.pl/