Działania Ekonomia i rynek Prawo co dnia

Strategia UTK do 2021 roku. Jednym z priorytetów jest bezpieczeństwo na kolei

Strategia UTK do 2021 roku. Jednym z priorytetów jest bezpieczeństwo na kolei fot. PKP PLK

Na czym skupia się Urząd Transportu Kolejowego? Strategia UTK na lata 2018-2021 podkreśla trzy najważniejsze obszary jego działań. To bezpieczeństwo, regulacja i nowoczesny urząd.

Urząd Transportu Kolejowego chce rzetelnie realizować zadania na rzecz podniesienia bezpieczeństwa i świadczonych usług na kolei. Ma w tym pomóc usystematyzowanie realizowanych już i planowanych działań w dokumencie, jakim jest Strategia UTK. Urząd skupia się na zadaniach, które zawierają się w obszarze bezpieczeństwa, regulacji i unowocześnienia urzędu. Wszystko to ma sprawić, że kolej w Polsce będzie się rozwijać w dobrym, kontrolowanym tempie.

Jakie zadania wyszczególnił na najbliższy czas Urząd Transportu Kolejowego? Będzie on realizować m.in. program poprawy bezpieczeństwa na przejazdach, nadzór nad komisjami kolejowymi, wdrażać system e-bezpieczeństwo czy prowadzić „Kampanię Kolejowe ABC”, promocja kultury bezpieczeństwa.

Urząd ma być przyjazny dla uczestników rynku kolejowego. Ma również być źródłem rzetelnych danych o branży.

Strategia UTK przedstawiona została pod tutaj: Cele strategiczne Urzędu Transportu Kolejowego 2018-2021. Spisanie zakładanych działań ustawowych UTK oraz dodatkowych projektów ma usprawnić ich realizację.