Kolej na świecie Wiadomości

Strajk na kolei we Francji

Strajk na kolei we Francji Fot. Alstom

Francuzi mają dzisiaj ogromny problem z dojazdem do pracy i szkoły z powodu dużego strajku na kolei.

Strajk pracowników francuskich kolei państwowych – SNCF – potrwa do jutra wieczora. Przez kolejnych pięć dni protest będzie mniej dokuczliwy dla pasażerów, ale w przyszłym tygodniu znowu odbędzie się dwudniowy czynny protest, gdy wstrzymywany będzie ruch pociągów wszystkich kategorii. Dzisiaj i jutro ma być odwołanych aż 85% pociągów TGV i 75% połączeń regionalnych. Mniej będzie też międzynarodowych pociągów do Niemiec, Belgii i Wielkiej Brytanii.

I tak ma być przez trzy miesiące, chyba że prezydent Emmanuel Macron wcześniej wycofa się z planu reform na rynku pracy. Kolejarze nie zgadzają się bowiem na odebranie im szeregu przywilejów socjalnych, jakimi cieszą się od dziesiątków lat. Dlatego poparcie pracowników dla strajku jest tak duże – protestuje w ten sposób prawie 80% maszynistów.

Wiosna ma zresztą stać pod znakiem protestów pracowniczych we Francji, gdyż dzisiaj strajkuje też część pilotów Air France, co jeszcze bardziej utrudnia życie pasażerom, którzy planowali dłuższe podróże. Rząd na razie jest wstrzemięźliwy i deklaruje, że „przygląda się protestom”, ale jednocześnie zapewnia, że nie rezygnuje z reform, które prezydent miałby prowadzić mocą swoich dekretów, a nie ustaw.