Kolej na świecie Tabor

Škoda Transportation inwestuje blisko miliard koron na budowę nowego zakładu produkcyjno-testowego

Škoda Transportation inwestuje blisko miliard koron na budowę nowego zakładu produkcyjno-testowego Mat. Skoda Transportation

Škoda Transportation rozpoczęła budowę nowego zakładu produkcyjno-testowego w Pilźnie. Dzięki tej rozbudowie zatrudni ponad tysiąc nowych pracowników. W tym i przyszłym roku firma zainwestuje w swój główny kompleks ponad 800 milionów koron.

Pod rządami nowego właściciela, Grupy PPF, zdobywaliśmy ważne kontrakty. Dlatego intensywnie inwestujemy w rozwój produkcji i poszukujemy również kilkuset nowych współpracowników na stanowiska robotnicze, techniczne i inżynieryjne. Uważam to za dobrą wiadomość nie tylko dla Pilzna, ale dla całego regionu. Škoda jest jednym z liderów technologicznych w tej dziedzinie, wprowadzając innowacje do transportu publicznego i wyrafinowaną produkcję o wysokiej wartości dodanej, a czyni to, wykorzystując własne badania i rozwój. Pilzno jest więc jednym z ważnych ośrodków tej branży w Europie ”- mówi Petr Brzezina, prezes zarządu Škoda Transportation Group .

W ramach tego dużego projektu inwestycyjnego na przykład linia produkcyjna w Pilźnie zostanie rozszerzona o nowe urządzenia do produkcji podwozi. 

Škoda wykorzysta te nowe obiekty do spawania, lakierni i śrutownic. Maszyny będą na naprawdę wysokim poziomie technologicznym – zbudujemy np. nowe, nowoczesne zrobotyzowane stanowisko do spawania. Zdolności produkcyjne zostaną również wzmocnione, na przykład, dzięki sterowanym komputerowo narzędziom do obróbki, kosztujących około 80 milionów koron ”- mówi Pavel Novák, wiceprezes ds. Inwestycji i zarządzania aktywami w Škoda Transportation .

Drugim ważnym obszarem inwestycji w Škody będzie budowa nowego ośrodka testowego, w którym będzie można przetestować wszystkie pojazdy lub ich części z produkcji. 

Testowanie pojazdów i ich komponentów jest jednym z kluczowych czynników w dzisiejszym przemyśle transportowym i będziemy nadal rozwijać się w tej dziedzinie, podobnie jak asortyment Škody i cała produkcja. Powstanie nowy, najnowocześniejszy obiekt testowy, w którym znajdzie się na przykład prototypowe stanowisko pracy przeznaczone do testowania nowych typów pojazdów ”- mówi Pavel Novák.

Inwestycja obejmuje również budowę nowego systemu transportowego w obrębie głównego kompleksu Pilzna za około 320 mln koron, a także nowe połączenie torów testowych z zakładem produkcyjnym lub lokalną linią kolejową. Wszystkie te inwestycje spowodują masową rekrutację nowych pracowników. 

W związku ze wzrostem produkcji planujemy w tym i przyszłym roku zwiększyć zatrudnienie o ponad tysiąc. Poszukujemy wykwalifikowanych pracowników z dziedzin technicznych, w szczególności techników, konstruktorów, a na stanowiskach robotniczych elektryków i mechaników. Biorąc pod uwagę stan rynku pracy, będzie to duże wyzwanie. Škoda oferuje jednak stabilność dużej firmy, obiecującą przyszłość i ponadstandardowe warunki pracy, w tym szereg korzyści  – mówi Lumír Tesař, wiceprezes ds. Zasobów ludzkich w Škoda Transportation.

Mat. Skoda Transportation