Kadry i ludzie Kolej jest dla ludzi
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

SimKol przekazał symulator lokomotywy Dragon 2. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił jako maszynista

SimKol przekazał symulator lokomotywy Dragon 2. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił jako maszynista Fot. SimKol

W miniony piątek w Katowicach miała miejsce premiera jednego z najnowocześniejszych w kraju symulatorów lokomotywy DRAGON. Otwarcie symulatora odbyło się ze specjalnym udziałem Pana Ignacego Góry – Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.

Zaawansowane technologicznie urządzenie pozwala na kompleksowe szkolenie maszynistów i przygotowanie ich na trudne warunki atmosferyczne i niebezpieczne sytuacje na ruchowe.

Symulator został dostarczony przez firmę SimKol sp. z o.o. która jest polskim producentem symulatorów oraz oprogramowania szkoleniowego dla branży kolejowej.

Nasz zespół tworzy w tej chwili ponad 20 osób, są to specjaliści od blisko 10 lat związani z transportem szynowym oraz zawodowi programiści, elektronicy i graficy komputerowi. Wiele osób zatrudnionych w naszej firmie ma styczność z koleją w codziennych obowiązkach, co sprawia, że podczas realizacji zleceń pamiętamy o najdrobniejszych szczegółach. Zdobyte doświadczenie gwarantuje, że nasze produkty cechuje najwyższa jakość oraz maksymalny poziom realizmu. – Piotr Szot Prezes Zarządu

Symulator przekazany dla Ottima Plus w Katowicach spełniają wymagania wskazane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 23 października 2014 r. w sprawie ośrodków szkolenia i egzaminowania maszynistów oraz kandydatów na maszynistów (Dz. U., poz. 1566).

Warto zaznaczyć że urządzenie dostarczone dla Ottima Plus w Katowicach to symulator z najnowocześniejszym oprogramowaniem symulacyjnym, jakie stworzył SimKol.

SimRail to zaawansowane technologicznie, w pełni autorskie oprogramowanie symulacyjne, które zapewnia niespotykany dotąd realizm fizyki prowadzenia pojazdów, wysoką jakość grafiki oraz odwzorowania linii kolejowych. Dzięki stworzonym przez nas algorytmom, wykorzystującym automatycznie m.in. dane geodezyjne, w niespotykany dotąd na rynku, szybki sposób jesteśmy w stanie zwirtualizować wybraną linię kolejową. Oprogramowanie oprócz bardzo szczegółowego odwzorowania charakterystyk trakcyjnych pojazdów, pozwala na sterowanie ze stanowiska instruktorskiego przebiegiem symulacji, generowanie zdarzeń w czasie rzeczywistym oraz rejestrację i raportowanie przebiegu szkolenia. Jest to rozwiązanie dla przewoźników oraz innych podmiotów, którzy cenią sobie profesjonalizm oraz oczekują najwyższej jakości szkolenia. W procesie tworzenia brali udział czynni pracownicy kolei w tym sami maszyniści – chcieliśmy żeby symulator był jak najbardziej rzeczywisty, dlatego współpracowaliśmy z pracownikami. – Piotr Szot Prezes Zarządu

Dzięki takim rozwiązaniom, znacząco podniesie się jakość i komfort szkoleń maszynistów.

Obecnie w Polsce mamy 17 tys. maszynistów posiadających licencję oraz świadectwo maszynisty. Średni wiek maszynisty to 47 lat, przez najbliższe 5 lat prawie 4,5 tys. maszynistów osiągnie wiek emerytalny, co potwierdza jednoznacznie potrzeby zasilenia tej grupy zawodowej nowymi,  młodymi maszynistami. Za dwa lata potrzeba będzie aż 18 tys. maszynistów. Jak stwierdza Urząd Transportu Kolejowego – to szansa dla poszukujących ciekawej pracy. Praca maszynisty to odpowiedzialna praca, wymagająca ścisłego nadzoru. Bezpieczeństwo jest fundamentem ruchu kolejowego – Marek Jabłoński, Prezes Ottima Plus

Aby uniknąć tragedii maszyniści obowiązkowo przechodzą szkolenia na symulatorach. Symulator firmy SimKol to jedno z najnowocześniejszych tego typu urządzeń w kraju. Każdy może się tego przekonać osobiście, ponieważ Ottima Plus poza wykorzystywaniem urządzenia do szkolenia pracowników, otwiera swoje drzwi na pasjonatów oraz ludzi którzy chcieliby zobaczyć jak wygląda praca maszynisty od środka.