NaKolei.pl WiadomościEkonomia i rynek Seniorzy – zróbcie coś dla siebie!

Seniorzy – zróbcie coś dla siebie!

Redakcja

„Srebrna gospodarka” to jeden z bloków dyskusyjnych podczas Forum Wizja Rozwoju, który w całości poświęcony został seniorom. Odbędzie się drugiego dnia forum, 26 czerwca w Gdynia Arenie.

Znaczna część  dyskusji podczas odbywającego się w Gdyni Forum Wizja Rozwoju  w dniu 26 czerwca poświęcona zostanie seniorom. W Hali Gdynia Arena, przy ul. Górskiego 8, już od godziny 9 rano będą oni mogli wziąć udział w panelach dyskusyjnych: aktywne starzenie się, Polska przyjazna seniorowi, w zdrowym ciele zdrowy duch, czy srebrna gospodarka szansą rozwoju polskich przedsiębiorstw. Udział w sesjach „srebrnej gospodarki” jest bezpłatny.

  • W trakcie Forum podniesione zostaną kluczowe kwestie z zakresu polityki senioralnej, takie jak: kierunki rozwoju polityki społecznej wobec osób starszych, potrzeby i oczekiwania seniorów w zakresie opieki zdrowotnej czy solidarność międzypokoleniowa – mówi Małgorzata Zwiercan,  przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, poseł na Sejm RP.  I dodaje: – „Polityka senioralna jest ważna, bo dotyczy ona każdego z nas. Obserwując widoczne starzenie się społeczeństwa z jednej strony zdajemy sobie sprawę z potrzeby dłuższej aktywności zawodowej osób po 50 roku życia, z drugiej mamy świadomość, że ciągłe rozwijanie srebrnej gospodarki jest niezbędne. Seniorzy w przyszłości będą największą grupą konsumentów i w tym kontekście ważne jest zidentyfikowanie produktów i usług im dedykowanych”.

W trakcie debat prelegenci omówią najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed władzami centralnymi, które muszą zabezpieczyć interesy seniorów. Seniorzy przekonają się także jak bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Światowa Organizacja Zdrowia, wraz z Unią Europejską, zalecają osobom starszym minimum 30 minut ruchu dziennie. Wśród najczęściej wybieranych aktywności są: spacery, rower oraz pływanie. WHO zachęca również do ćwiczeń siłowych usprawniających mięśnie i wytrzymałość.

Jednym z tematów poruszanych podczas bloku „srebrna gospodarka” będzie bezpieczeństwo seniorów w domu, jak i poza nim. Prelegenci opowiedzą jak ważne są kampanie społeczne dedykowane osobom starszym, co zrobić, by nie paść ofiarą oszustw „na wnuczka” i „na policjanta”. Uczestnicy mogą liczyć na dużą dawkę wiedzy również o tym, jak powinni zachowywać się wychodząc z domu i na co zwracać uwagę.

Wśród ekspertów, biorących udział w bloku poświęconemu seniorom znajdą się m.in. minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Bojanowska, Piotr Müller podsekretarz stanu w ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Antoni SzymańskiSenator, zastępca przewodniczącego Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP, Małgorzata Zwiercan przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, poseł na Sejm RP Krystyna Wróblewska, prof. dr hab. n. med. Katarzyna Wieczorowska – Tobis, lekarz specjalista geriatrii i medycyny paliatywnej i Gertruda Uścińska, Prezes ZUS. 

Część Forum Wizja Rozwoju poświęconą Seniorom zakończy program artystyczny przewidziany na godzinę 15:00. Wystąpią zespoły senioralne „Słoneczko”, „Bim-Bam”oraz Damian Holecki.

Udział w bloku „srebrna gospodarka” jest bezpłatny.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów. Partnerami Forum są: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności