NaKolei.pl OpinieDziałania Senat chce obciążyć podatkami infrastrukturę kolejową. Organizacje kolejowe krytycznie o pomyśle

Senat chce obciążyć podatkami infrastrukturę kolejową. Organizacje kolejowe krytycznie o pomyśle

Redakcja
Fot. PKP PLK S.A.

Organizacje reprezentujące podmioty z branży kolejowej negatywnie zaopiniowały propozycję Senatu dotyczącą opodatkowania nieruchomości gruntów niezbędnych do realizacji zadań w zakresie przewozów kolejowych. Organizacje wspólnie wystosowały pismo do Marszałek Sejmu RP, Elżbiety Witek.

Projekt przedstawiony w druku senackim 247, dotyczy nowelizacji ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych, a dokładniej modyfikuje artykuł 7 ust. 1 pkt 1, stanowiący podstawę zwolnienia z podatku od nieruchomości gruntów niezbędnych do realizacji zadań w zakresie transportu kolejowego. Nowelizacja odnosi się do nieruchomości, budynków i budowli wchodzących w skład infrastruktury kolejowej, która czynnie jest wykorzystywana do realizacji przewozów pasażerskich, bądź tworzy linie szerokotorowe.

Klaster „Luxtorpeda 2.0” wspólnie z innymi organizacjami kolejowymi wystosował pismo do Marszałek Witek,  negatywnie opiniujące nowelizację Senatu.

To wielomilionowe obciążenie w skali roku

W piśmie organizacji kolejowych czytamy, że efektem zaproponowanej przez Senat nowelizacji ustawy będzie nie tyle wyeliminowanie luki podatkowej, co przede wszystkim wprowadzenie poważnej bariery rozwoju kolei. Opodatkowanie infrastruktury niezbędnej do realizacji przewozów kolejowych to wzrost obciążeń branży o kilkadziesiąt milionów złotych w skali roku.

W rezultacie zamiast wspierając bezpieczny i ekologiczny transport, stanowiący jedyną realną alternatywę dla przeciążonego systemu drogowego, prawo wprowadzi nowe obciążenie pogarszające konkurencyjność kolei – czytamy w piśmie złożonym przez organizacje kolejowe.

Taka ustawa spowoduje duże koszty, a to może wiązać się ze spadkiem inwestycji na kolei, a takie koszty mogą zostać w przyszłości przeniesione na przewoźników kolejowych, korzystających z infrastruktury, co znacząco może odbić się na wysokości cen biletów.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności