NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Są umowy na budowę terminalu w Zduńskiej Woli! PKP CARGO chce zakończyć inwestycję w 2023 roku

Są umowy na budowę terminalu w Zduńskiej Woli! PKP CARGO chce zakończyć inwestycję w 2023 roku

Redakcja
Fot. PKP CARGO (ilustracyjne)

W dniu 29 lipca 2022 roku spółka PKP CARGO Terminale zawarła z ZUE S.A. umowę dotyczącą realizacji inwestycji pn. Wykonanie robót budowlanych w zakresie realizacji zadania inwestycyjnego pn.: „Budowa terminalu multimodalnego w Zduńskiej Woli – Karsznicach”. Szacowana wartość umowy wynosi 100 mln złotych (123 mln złotych brutto). Termin realizacji tej inwestycji wyznaczono na 31 października 2023 r.

W ramach przedmiotu umowy PKP CARGO Terminale wybuduje miejsce przeładunku towarów, w tym tory i rozjazdy, płyty terminalu wraz z parkingiem i drogami.

Dodatkowo w dniu 29 lipca 2022 r. PKP CARGO Terminale sp. z o.o. zawarła z ECM GROUP POLSKA S.A. umowę na świadczenie usługi nadzoru inwestorskiego nad robotami budowlanymi w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Budowa terminalu multimodalnego w Zduńskiej Woli – Karsznicach”. Wartość tej umowy wynosi 1 050 000,00 złotych netto (1 291 500,00 złotych brutto). Umowa będzie realizowana od dnia jej zawarcia do dnia podpisania przez Zamawiającego z wykonawcą robót budowlanych protokołu odbioru ostatecznego pogwarancyjnego ww. terminalu.

W dniu 28 lipca 2022 r. zawarta została natomiast z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. umowa dzierżawy dotyczącą gruntu w Zduńskiej Woli – Karsznicach o łącznej powierzchni 116 786 m2 w celu realizacji przez PKP CARGO Terminale inwestycji polegającej na budowie terminala multimodalnego. Szacunkowa wartość umowy dzierżawy ww. gruntu wynosi: 10 791 026,40 złotych netto (13 272 962,47 złotych brutto). Przewidywany okres dzierżawy to 10 lat z możliwością przedłużenia o kolejny okres. PKP CARGO Terminale sp. z o.o. w ramach zawartej umowy została zobowiązana do opłaty podatku od budowli i budynków oraz co trzyletniej wyceny nieruchomości opłaconej solidarnie przez obie strony umowy. Czynsz dzierżawy będzie podlegał corocznej waloryzacji.

Jak podano w komunikacie, przedmiotem projektu jest budowa i uruchomienie multimodalnego terminala przeładunkowego na terenie po zlikwidowanej grupie torów odstawczo-manewrowej stacji Zduńska Wola Karsznice. Terminal ma łączyć i obsługiwać przewozy kolejowe i drogowe oraz ich kombinacje. W pierwszym etapie budowy terminal zajmie powierzchnię około 12 ha (116 786 m2). Inwestycja w Zduńskiej Woli – Karsznicach ma wzmocnić pozycję Grupy PKP CARGO w segmencie usług terminalowych, zapewniając obsługę ładunków na Nowym Jedwabnym Szlaku i w połączeniach z portami polskimi i zagranicznymi. Możliwości przeładunkowe w Zduńskiej Woli-Karsznicach docelowo sięgną 220 tys. TEU rocznie, natomiast pojemność składowa wyniesie 4500 TEU. Będzie to największy tego typu obiekt w centralnej części Polski.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności