Strona główna » Wiadomości » Robotnicy wkroczyli na plac budowy

Robotnicy wkroczyli na plac budowy

Redakcja
Fot. PKP PLK/ Mariusz Kucharski

Ruszył pierwszy etap prac na odcinkach tras kolejowych Sandomierz – Chmielów (linia kolejowa nr 25) oraz Sobów – Zbydniów (linia nr 74). Efektem przebudowy torów, przejazdów kolejowo-drogowych i obiektów inżynieryjnych będą krótsze o kilkanaście minut i sprawniejsze podróże. Wybudowanie nowych peronów na 13 stacjach i przystankach zapewni podróżnym lepszą dostępność, komfort i bezpieczeństwo.

 

Całość przedsięwzięcia inwestycyjnego obejmuje w sumie 66 kilometrów trzech linii kolejowych (nr 25, 74 i 78) na odcinku Stalowa Wola – Tarnobrzeg – Sandomierz – Ocice – Padew. PKP Polskie Linie Kolejowe planują je zrealizować do drugiego kwartału 2028 roku.

Rozwijamy kolej na Podkarpaciu, podobnie jak w innych regionach Polski. Realizacja kolejnego projektu inwestycyjnego obejmującego odcinki linii nr 25, 74, 78 jest tego potwierdzeniem. Dzięki inwestycji pociągi pasażerskie wrócą na kolejne odcinki linii Padew – Chmielów i Sandomierz – Grębów. Modernizacja tras kolejowych to usprawnianie systemu komunikacyjnego i ekologicznego transportu, a przez to zapewnienie lepszego poziomu życia mieszkańców – powiedział Mateusz Wanat, Dyrektor Regionu Południowego Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Na przełomie listopada i grudnia zarządca infrastruktury rozpoczął zasadnicze prace na odcinkach linii kolejowych Sandomierz – Chmielów oraz Sobów – Zbydniów. Początkowe roboty polegają głównie na rozbiórce starych szyn i podkładów. A także sieci trakcyjnej oraz urządzeń elektroenergetycznych i sterowania ruchem kolejowym. Umożliwią one przygotowanie gruntu dla budowy nowej infrastruktury kolejowej, zapewniającej lepszy standard podróżowania. Wykonawca zgromadził na placu budowy konieczne materiały.

Co przyniesie ta inwestycja?

Budowa nowych torów wraz z siecią trakcyjną oraz przebudowa obiektów inżynieryjnych, przejazdów kolejowo-drogowych i urządzeń zapewni podniesienie sprawności i bezpieczeństwa na trasach kolejowych Stalowa Wola – Tarnobrzeg – Sandomierz – Ocice – Padew. Zwiększy się prędkość maksymalna pociągów pasażerskich do 120 km/h, a towarowych do 110 km/h. Czas przejazdu między Sandomierzem a Padwią skróci się o ok. 10 minut. Przejazd pociągów Intercity na odcinkach Stalowa Wola Rozwadów – Sobów (linia nr 74) oraz Sobów – Padew (linia nr 25) skróci się o ok. 13 minut.

Ważnym efektem przedsięwzięcia będą zmodernizowane perony na stacjach i przystankach Tarnobrzeg, Tarnobrzeg Sobów, Tarnobrzeg Ocice, Tarnobrzeg Olszynka Grębów. Tak samo będzie w lokalizacjach: Chmielów, Wielowieś, Dąbrowica Małopolska, Turbia, Kępie Zaleszańskie, Zbydniów oraz Skopanie i Padew Narodowa. Nowe obiekty ułatwią dostęp do pociągów wszystkim podróżnym, w tym osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. Znaczącym udogodnieniem będą pochylnie, jak również oznakowania dotykowe. Komfortowe korzystanie z kolei zagwarantują nowe wiaty oraz ławki montowane na peronach. Gabloty z rozkładem jazdy zapewnią czytelną informację pasażerską.

Realizacja zadanie na opracowanie projektu wykonawczego i wykonanie robót budowlanych odbywa się w ramach projektu o nazwie: „Prace na liniach kolejowych nr 25, 74, 78 na odcinku Stalowa Wola – Tarnobrzeg – Sandomierz – Ocice – Padew”. Finansowanie przedsięwzięcia odbędzie się w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

Podobne artykuły