Infrastruktura Przewozy pasażerskie
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Rewitalizacja linii Wrocław-Świdnica oraz Legnica – Jaworzyna Śląska -Dzierżoniów

Rewitalizacja linii Wrocław-Świdnica oraz Legnica – Jaworzyna Śląska -Dzierżoniów fot. facebook Koleje Dolnośląskie

PKP PLK S.A. podpisały umowę z Województwem Dolnośląskim na rewitalizację linii kolejowych Wrocław-Świdnica oraz Legnica – Jaworzyna Śląska -Dzierżoniów Śląski.

Dziś spółki podpisały umowę dotyczącą modernizacji ważnych linii kolejowych na Dolnym Śląsku. Remont na linii Wrocław-Świdnica to koszt 166 mln zł, a na linii Legnica – Jaworzyna Śląska -Dzierżoniów 80 mln zł.

Modernizacje mają poprawić połączenie Wrocławia z podmiejskimi miejscowościami – kursujące co 30 minut pociągi mają zapewnić sprawniejszy transport mieszkańców regionu dojeżdżających do szkół czy pracy. Na trasie Wrocław-Świdnica może zostać puszconych 16 par pociągów na dobę.

Od 16 lat nie funkcjonuje ruch na odcinku linii 285 – Wrocław-Sobótka-Świdnica. Ma się to zmienić w 2021 roku. A jeszcze w 2020 roku ma zostać wyremontowana trasa z Wrocławia Sołtysowic do Jelcza-Laskowic. Po konsultacjach dotyczących lokalizacji powstaną również trzy nowe przystanki, pociągi z Wrocławia będą zatrzymywać się również na stacjach w Bielanach Wrocławskich i w Kobierzycach.

Prace na linii do Świdnicy będą wynosiły 166 mln zł. W tym zawartych będzie 115 mln zł środków unijnych. Modernizacja zostanie przeprowadzona w trybie ,,projektuj i buduj”. Linia Legnica-Dzierżoniów zostanie odnowiona za 80 mln zł (środki unijne to 55 mln zł).

Rewitalizacja linii ma zostać ukończona do 2021 roku.