Kolej na świecie Przewozy pasażerskie Wiadomości

RegioJet rozpoczął sprzedaż biletów na pociągi do Chorwacji. Znamy szczegóły!

RegioJet rozpoczął sprzedaż biletów na pociągi do Chorwacji. Znamy szczegóły! Fot. RegioJet

Oficjalnie RegioJet w dniu dzisiejszym uruchomił sprzedaż biletów na swoje wakacyjne połączenie do Chorwacji. Ceny na najdłuższe połączenie zaczynają się od 890 koron, około 155 złotych. Znane są godziny odjazdów pociągów.

Jak informowaliśmy na łamach naszego portalu, czeski prywatny przewoźnik już od kilku miesięcy zapowiadał, że będzie chciał uruchomić wakacyjne pociągi z Pragi do Chorwacji. W dniu dzisiejszym, RegioJet uruchomiło sprzedaż biletów na połączenia. Oficjalnie bilety w najdłuższej relacji (do Splitu) można kupić już od 890 czeskich koron (około 155 złotych). Cena ta dotyczy miejsc siedzących, natomiast w przypadku gdybyśmy chcieli podróżować w przedziale sypialnym zapłacić musielibyśmy około 1300 czeskich koron (ok. 225 złotych). Istnieje jeszcze możliwość wykupienia całego przedziału sypialnego (4 osobowego) za około 670 złotych.

W jednym pociągu przewidziano 376 miejsc dla pasażerów (50% mniej niż zapowiadano z uwagi na pandemię), niektóre składy będą wzmocnione o kolejne wagony. Najwięcej, bo 296 to miejsca leżące, 80 natomiast to miejsca siedzące. Pociąg zostanie w Chorwacji podzielony na dwa składy. I w ten sposób w przypadku podróży do Splitu przewidziano 176 miejsc (136 leżących , 40 siedzących). Widać przewagę miejsc leżących, co jest zrozumiałe biorąc pod uwagę fakt, że najdłuższa trasa z Pragi do Splitu ma zająć dokładnie 20 godzin i 58 minut.

Czasy odjazdów

Pierwszy pociąg z Pragi odjedzie 28 maja. Od tego czasu w czerwcu i wrześniu pociągi będą kursowały 3 razy w tygodniu. W lipcu oraz sierpniu, gdzie RegioJet spodziewa się zwiększonego popytu, połączenia będą uruchamiane codziennie. Z Pragi będą odjeżdżać o godzinie 16:46, do stolicy Słowacji będzie dojeżdżać o godzinie 21:17, do stolicy Węgier 5 minut po północy, natomiast w stolicy Chorwacji znajdzie się już o godzinie 5:23.

W miejscowości Ogulin skład zostanie rozdzielony. Jedna część pojedzie do Rijeki, druga natomiast najdalej – do Splitu. W systemie sprzedaży biletów do Splitu jest dostępnych 176 miejsc, natomiast do Rijeki 200. Najwidoczniej przewoźnik w zeszłym roku odnotował większy popyt właśnie na te połączenie.

W drogę powrotną pociągi będą wyruszać kolejno o 19:55 z Rijeki oraz 15:51 z Splitu. O 22:22 w miejscowości Ogulin wagony mają zostać połączone w jeden skład, aby kolejnego dnia dojechać z powrotem do Pragi o godzinie 13:12.

Co z Przemyślem?

Regiojet decyzją Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego otrzymał zgodę na realizację połączeń w relacji Przemyśl – Kraków – Praga. Czeski przewoźnik zapowiadał, że pierwszy pociąg będzie chciał uruchomić już w okolicach marca-kwietnia. Natomiast brak żadnych informacji o przyszłości tego połączenia. Zgoda UTK nie jest równoznaczna z obowiązkiem realizacji połączeń na danej trasie, w szczególności, gdy jest to przewoźnik komercyjny z zagranicznym kapitałem. Według niedawnych zapowiedzi RegioJet, taki pociąg miałby odjeżdżać z Przemyśla w godzinach wieczornych, by nad ranem dojechać do Pragi. W takiej sytuacji podróżni z Polski mieliby dobre skomunikowanie z kolejnym pociągiem do Chorwacji, który odjeżdżałby około godziny 17. Czytaj dalej: Wakacyjne podróże pociągiem z Przemyśla przez Kraków i Pragę do Chorwacji.

 

Mat. RegioJet