Przewozy pasażerskie Tabor
Partnerzy działu

Przyciski do otwierania drzwi w pociągach PKP Intercity znów działają. Przewoźnik tłumaczy decyzję

Przyciski do otwierania drzwi w pociągach PKP Intercity znów działają. Przewoźnik tłumaczy decyzję Fot. NaKolei.pl

PKP Intercity zdecydowało się na odblokowanie przycisków otwierających drzwi do elektrycznych zespołów trakcyjnych ED160, ED161 oraz ED250. Przewoźnik wytłumaczył swoją decyzję.

Od 31 grudnia 2020 roku, podróżni w celu otworzenia drzwi pociągu zmuszeni są zrobić to samodzielnie, poprzez kliknięcie tzw. “gorącego przycisku”. Dotychczas od początku pandemii koronawirusa w Polsce PKP Intercity wprowadziło centralne otwieranie drzwi. Miało to ograniczyć przenoszenie zanieczyszczeń przez przedmioty, co jest w zaleceniu sanepidu.

Decyzja została podjęta by zapobiec wychładzaniu składów, dając możliwość otwierania i zamykania drzwi pasażerom opuszczającym lub wchodzącym do pociągu – tłumaczy portalowi NaKolei.pl Agnieszka Serbeńska, Członek Zespołu Prasowego PKP Intercity.

Bez wątpienia zmiana centralnego otwierania drzwi na indywidualne ograniczy wymianę powietrza w składach. Jednocześnie jednak zapewni efektywniejszą pracę systemów klimatyzacji i ogrzewania – zwraca uwagę Stowarzyszenie Bezpieczna i Przyjazna Kolej.

Jak informuje przewoźnik, PKP Intercity przywiązuje szczególną wagę do dbałości o bezpieczeństwo i komfort podróżnych. Wszystkie składy PKP Intercity są regularnie dezynfekowane i czyszczone.

Do wyruszenia w trasę są przygotowywane z zachowaniem rygorystycznych zasad sanitarnych, dezynfekowane są m.in. wszystkie kluczowe miejsca i elementy wyposażenia wagonów, z którymi podróżny ma bezpośredni kontakt, takie jak klamki, poręcze, uchwyty czy przyciski sterowania drzwiami – mówi portalowi NaKolei.pl Agnieszka Serbeńska.

Co więcej, w pociągach kategorii EIC oraz EIP prowadzone są usługi sprzątania składów również podczas jazdy, w ramach której wykonywana jest dodatkowa dezynfekcja newralgicznych elementów, z którymi podróżni mają bezpośredni kontakt.