Przewozy towarowe Wiadomości
Partnerzy działu

Przewozy towarowe

Przewozy towarowe · aktualności · statystyki · PKP Cargo· przewoźnicy. Na portalu NaKolei.pl publikujemy najnowsze informacje związane z: Przewozy towarowe.

Prezes Warsewicz o wymianie z Chinami: “W 3-4 latach Ilość pociągów powinna osiągnąć poziom przynajmniej 10 tys.”

Prezes Warsewicz o wymianie z Chinami: “W 3-4 latach Ilość pociągów powinna osiągnąć poziom przynajmniej 10 tys.” Fot. Screen/wPolsce.pl

Na rynku przewozowym panuje od kilku lat dobra koniunktura. Wymiana gospodarcza rośnie- podkreślił w rozmowie z wPolsce.pl Czesław Warsewicz, prezes Zarządu PKP CARGO.

Warsewicz podkreślił, że polska gospodarka jest coraz silniejsza, co też powoduje atrakcyjność wymiany międzynarodowej i zainteresowanie partnerami chińskimi.

Dzisiaj polska gospodarka rośnie praktycznie do poziomu gospodarki chińskiej. Ta jest powyżej 5 proc., ok. 7 proc., a nasza gospodarka rozwija się w tempie ok. 5 proc. To siła gospodarki przyciąga tę wymianę handlową- zauważył prezes PKP CARGO.

Warsewicz dodał, że jeżeli chodzi o wymianę handlową między Chinami a Europą, to ok. 98 proc. stanowi ją wymiana morska, 1,2 proc. przewóz lotniczy, a 0,6 proc. przewóz koleją.

5 lat temu przewozy kolejowe były tak naprawdę nieistotne, marginalne, wręcz niezauważalne. O ile pamiętam, pociągów z Chin do Europy i z Europy do Chin jechało wówczas ok. 300. W 2017 r. było ich prawie 3700, a w roku 2018- 6300. To pokazuje tę ogromną dynamikę wzrostu przewozów koleją- zaznaczył.

Prezes poinformował, że zdaniem ekspertów, również chińskich, w 3-4 latach ilość pociągów powinna osiągnąć poziom przynajmniej 10 tys.

Coraz więcej mamy towarów, które możemy wysyłać w drugą stronę. Dzisiaj wymiana globalna jest taka, że 2/3 ładunków płynie z Chin do Europy, a 1/3 z Europy do Chin. W przypadku transportu klejowego ta wymiana się praktycznie zbilansowała, bo mamy 43 proc. versus 57 proc.- podkreślił Czesław Warsewicz.

pc/wPolsce.pl