Konferencje i spotkania Przewozy pasażerskie Wiadomości

Prezes Przewozów Regionalnych: “Zrealizowaliśmy wszystkie założone w planie restrukturyzacji inicjatywy”

Prezes Przewozów Regionalnych: “Zrealizowaliśmy wszystkie założone w planie restrukturyzacji inicjatywy” Fot. NaKolei.pl

Restrukturyzacja to słowo, które budzi negatywne emocje dla klientów, ponieważ obawiają się, czy dalej będą mogli korzystać z podmiotu restrukturyzowanego. Wywołuje to również frustracje u właścicieli, ponieważ trzeba następnych nakładów na ratowanie podmiotu. Równie  istotne są tutaj relacje biznesowe z partnerami i instytucjami finansowymi- mówił na wstępie konferencji podsumowującej proces restrukturyzacji Przewozów Regionalnych ich prezes Krzysztof Zgorzelski.

Od momentu powstania w 2001 roku Przewozy Regionalne borykały się z wieloma problemami związanymi m.in. z płynnością, wynikami finansowymi oraz przekształceniami organizacyjnymi. Jeszcze do 2015 roku Spółka odnotowywała  straty, a realne widmo upadku wpływało na niepewną sytuację w poszczególnych regionach i brak zaufania ze strony sektora finansowego, współwłaścicieli, pasażerów i pracowników. Pogłębiało to złą sytuację przewoźnika, także w obszarze taboru i jakości obsługi pasażerów.

Prezes Zgorzelski przypomniał, że w 2015 roku Agencja Rozwoju  Przemysłu przejęła większościowy pakiet udziałów w Przewozach Regionalnych. Ten kluczowy moment w historii Spółki  stał się początkiem skomplikowanego planu restrukturyzacji zakładającego rewolucyjne przemiany we wszystkich sferach działalności przewoźnika.

To jest sukces- to, co udało się osiągnąć. Zrealizowaliśmy wszystkie założone w planie restrukturyzacji inicjatywy. Również uzyskaliśmy wszystkie oszczędności. Program restrukturyzacji podlegał ciągłemu audytowi przez niezależnego audytora. Restrukturyzacja miała jeden cel- przygotować spółkę do efektywnego działania- mówił prezes Polregio.

Zgorzelski dodał, że przez trzy ostatnie lata Spółka łącznie wypracowała ponad 180 mln zysku, gdzie do 2016 roku cały czas odnotowano permanentną stratę. Rośnie także liczba pasażerów, którzy korzystają z usług przewoźnika.

Odzyskanie przez Spółkę  rentowności i zakończenie restrukturyzacji  w 2018 roku nie byłoby możliwe bez naszej wspólnej pracy, poświęcenia i zaangażowania. Chcemy nie tylko utrzymywać swoją pozycje na rynku, ale ją wzmacniać i powiększać. Będziemy to robić poprzez pozyskiwanie umów- dodał Krzysztof Zgorzelski.