Przewozy pasażerskie Wiadomości
Partnerzy działu

Prezes Kolei Śląskich: “Obserwujemy potoki pasażerów, które są rosnące od ostatnich lat”

Prezes Kolei Śląskich: “Obserwujemy potoki pasażerów, które są rosnące od ostatnich lat” Fot. Koleje Śląskie

Obserwujemy potoki pasażerów, które są rosnące od ostatnich lat. Mamy u nas do czynienia z powstaniem naturalnego kręgosłupa transportowego- powiedział podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Wojciech Dinges, prezes Zarządu Kolei Śląskich.

Prezes Dinges stwierdził, że na terenie województwa śląskiego są dwa podstawowe kolejowe ciągi komunikacyjne.

To jest ciąg linii S1, czyli Częstochowa, Zagłębie, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Katowice aż po Gliwice. To połowa naszych pasażerów. Oczywiście są potoki częstochowocentryczne od części północnej Zagłębia, Zawiercia dążących do Częstochowy. Drugą taką trasą jest linia przewożąca pasażerów pomiędzy Żywcem, Bielskiem i Katowicami- powiedział prezes Kolei Śląskich.

Dinges dodał, że przykładem rozbudowania transportu kolejowego na terenie dawnego rybnickiego okręgu węglowego jest wzmocnienie go z funduszy samorządowych rybnickich i wodzisławskich. Chodzi o przekazanie pewnej puli pieniędzy do województwa, które jest organizatorem transportu kolejowego po to, żeby zwiększyć pracę eksploatacyjną własnie na terenie tych dwóch miast.

I rzeczywiście obecnie między Rybnikiem a Wodzisławiem istnieją 54 połączenia kolejowe dziennie, co powoduje, że przestało się opłacać jeździć autobusem czy samochodem pomiędzy centrami tych miast. Dlatego, że jest tam wręcz wahadłowy transport kolejowy i o ile drogą jest to pół godziny, albo i więcej w korku, to koleją jest to kilkanaście minut. To wzmożenie przewozów od 1,5 roku cieszy się powodzeniem-skwitował Dinges.