NaKolei.pl WiadomościKadry i ludzie Pracodawca będzie mógł skontrolować trzeźwość pracowników. Ministerstwo pracuje nad przepisami

Pracodawca będzie mógł skontrolować trzeźwość pracowników. Ministerstwo pracuje nad przepisami

Redakcja
Fot. Siemens Mobility (ilustracyjne)

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad przepisami, które umożliwią pracodawcom przeprowadzanie kontroli prewencyjnej pracowników na obecność alkoholu lub środków działających podobnie – donosi serwis Prawo.pl.

Dyskusja na temat trzeźwości pracowników w szczególności utworzyła się w zeszłym roku po tragicznym wypadku autobusu komunikacji miejskiej w Warszawie. Przypomnijmy, że do tragicznej sytuacji, w której autobus ZTM spadł z mostu Grota-Roweckiego doszło w czerwcu 2020 roku. Wtedy to kierowca zatrudniony przez spółkę Arriva był pod wpływem środków odurzających. W wypadku zginęła jedna kobieta, a 20 pasażerów zostało rannych.

To właśnie wtedy zwrócono uwagę na problem, jakim jest bezradność pracodawców na wykonanie badań trzeźwości swoim pracownikom. Kolejowym przykładem tego problemu jest sytuacja z sierpnia 2020 roku, kiedy maszynista Kolei Dolnośląskich chciał podjąć się służby będąc pod wpływem narkotyków – oczywiście pracodawca podejrzewając swojego pracownika nie pozwolił na wyruszenie w trasę z pasażerami i powiadomił o zajściu policję.

Z sygnałów, jakie docierają do redakcji Prawo.pl wynika, że w wielu zakładach pracy to sami pracownicy, a nawet związki zawodowe domagają się wprowadzenia badań trzeźwości pracowników. Ich postulaty wkrótce mogą doczekać się realizacji.

Jak podaje Prawo.pl, Iwona Michałek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, poinformowała, że resort nie ustaje w działaniach mających na celu uregulowanie kwestii przeprowadzania przez pracodawców prewencyjnych kontroli trzeźwości pracowników, a także kontroli na obecność środków działających podobnie do alkoholu.

Jak zapewniła wiceminister Michałek, w odpowiedzi na wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich, w chwili obecnej nadal trwają prace wewnątrz resortu poprzedzające oficjalne rozpoczęcie procedury legislacyjnej w tym zakresie.

Spożycie alkoholu lub zażycie środka działającego podobnie do alkoholu powoduje, bowiem zakłócenie funkcjonowania organizmu, w tym zaburzenia czynności poznawczych i brak pełnej kontroli nad organizmem, które – w odniesieniu do niektórych grup pracowników – mogą stanowić szczególnie istotne zagrożenie dla dóbr pracownika, pracodawcy, jak i innych osób – podkreśla wiceminister Michałek.

Według Michałek, cytowanej przez Prawo.pl, ustalenia oraz przeprowadzone przez MRPiT (uprzednio MRPiPS) analizy doprowadziły do wniosku, że projektowaną regulacją należałoby objąć dwie kategorie sytuacji. W pierwszej kolejności winno się umożliwić pracodawcom – pod warunkiem spełnienia określonych warunków – wprowadzenie prewencyjnej kontroli pracowników na obecność alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu, a także określić ogólne zasady przeprowadzania takich kontroli.

Ponadto – jak opisuje Prawo.pl – należy wprowadzić kompleksową regulację określającą podstawy do niedopuszczenia przez pracodawcę do wykonywania pracy pracownika, wobec którego zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się do pracy w stanie po użyciu alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu lub spożywał alkohol lub zażywał takie środki w czasie pracy (na wzór obecnie obowiązujących w ustawie z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi).

Według informacji portalu we wstępnym, roboczym projekcie regulacji przewidziano dwa tryby prowadzące do niedopuszczenia pracownika znajdującego się w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu w czasie pracy:

  • na podstawie uzasadnionego podejrzenia pracodawcy – w odniesieniu do pracowników nieobjętych kontrolą,
  • w wyniku przeprowadzenia prewencyjnej kontroli i uzyskania pozytywnego wyniku.

W ocenie RPO, pracodawcy powinni mieć możliwość samodzielnej kontroli pracowników na obecność alkoholu czy substancji psychotropowych – z przestrzeganiem ich prawa do prywatności. Szczególnie ważne jest to w przypadku kierowców autobusów, lekarzy czy obsługi ruchu lotniczego.

Źródło: PAP / Prawo.pl / NaKolei.pl

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności