Kolej jest dla ludzi Przewozy pasażerskie Wiadomości

Poznańska Kolej Metropolitalna z pociągami co 30 minut w godzinach szczytu

Poznańska Kolej Metropolitalna z pociągami co 30 minut w godzinach szczytu fot. Poznańska Kolej Metropolitalna

Takie jest założenie organizatorów PKM. W godzinach szczytu Poznańska Kolej Metropolitalna ma wozić pasażerów co 30 minut. Pierwsze linie będą udostępnione podróżnym już 10 czerwca.

Poznańska Kolej Metropolitalna to projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań, Powiat Poznański oraz położone wzdłuż 9 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego gminy i powiaty aglomeracji poznańskiej. Jej pierwsze cztery linie będą łączyć Poznań z Jarocinem, Wągrowcem, Nowym Tomyślem i Grodziskiem Wielkopolskim.

Start PKM już 10 czerwca. W samym Poznaniu będzie 13 stacji i przystanków, na których będą zatrzymywać się pociągi kursujące po aglomeracji poznańskiej. I nie tylko. Są plany, by do 2021 roku powstały linie z Gniezna, Kościana, Rogoźna, Wronek i Wrześni.

Na  stronie PKM można zapoznać się z informacjami m.in. o taborze, który będzie obsługiwał połączenia w regionie. Jest wśród nich pociąg SA 132 (obsługuje połączenia na liniach do Grodziska Wielkopolskiego i Wągrowca). Połączenia będą realizowac Koleje Wielkopolskie.

Poniżej schemat stacji PKM w obrębie Poznania:

źródło: Poznańska Kolej Metropolitalna

Jak czytamy na stronie PKM rozpoczęły się prace nad przywróceniem linii Śrem-Czempiń w wariancie z jej elektryfikacją. Start Poznańskiej Kolei Metropolitalnej pozwoli na wznowienie nieaktywnych już połączeń kolejowych oraz wzmocnienie konkurencyjności transportu kolejowego w stosunku do podróży samochodem.