Transport miejski Wiadomości

Poznań zmniejsza częstotliwość kursowania tramwajów. Miasto wprowadza specjalny rozkład jazdy

Poznań zmniejsza częstotliwość kursowania tramwajów. Miasto wprowadza specjalny rozkład jazdy Fot. Poznan.pl

Od dzisiaj (16.03.2020 r.) zostanie wprowadzony specjalny rozkład jazdy na liniach ZTM. Oznacza to zmniejszenie częstotliwości kursowania tramwajów do co 12 minut oraz głównych miejskich linii autobusowych do średnio co 15 minut przez cały dzień.

W związku z podejmowanymi działaniami profilaktycznymi, mającymi uchronić jak najwięcej osób przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa odwołane zostały zajęcia w placówkach oświatowych i kulturalnych, apelami o ograniczenie wizyt w urzędzie i unikanie miejsc, w których jest dużo ludzi oraz korzystanie przede wszystkim ze zdalnych form pracy i kontaktu, odnotowujemy zdecydowanie mniejszą liczbę pasażerów komunikacji publicznej. Z kolei rosnąca absencja wśród kierowców i motorniczych może istotnie wpłynąć na ograniczone możliwości przewozowe.

Dlatego od poniedziałku, 16 marca, na liniach ZTM zostanie wprowadzony specjalny rozkład jazdy. Przez cały dzień tramwaje i autobusy będą kursować jak dotychczas w dni robocze w godzinach pozaszczytowych, czyli tramwaje co 12 minut, a autobusy głównych linii miejskich średnio co 15 minut (151, 163, 164, 168, 169, 171, 174, 182, 191 i 193).

Ze względu na przeznaczenie szpitala przy ul. Szwajcarskiej wyłącznie na potrzeby opieki nad pacjentami zarażonymi koronawirusem autobusy linii numer 166, 181, 184, 232 i 238 nie będą wjeżdżać pod szpital. Na liniach nr 166 (z Zielińca), 181 (ze Szwajcarska Centrum Handlowe) i 184 (z Ronda Środka) będą przesunięte godziny odjazdów, natomiast linie nr 232 i 238 będą miały zmienione trasy (linia nr 232 skrócenie do Os. Rusa, linia nr 238 wydłużenie do Franowa).

Informacja pasażerska

Z uwagi na nagły tryb wprowadzanych zmian oraz dynamicznie zmieniającą się sytuację, tradycyjne rozkłady jazdy na przystankach nie będą aktualne, za co ZTM w Poznaniu przeprasza.

Prosimy pasażerów o korzystanie z przede wszystkim z informacji elektronicznych, takich jak Wirtualny Monitor w systemie PEKA (https://www.peka.poznan.pl/vm/) i tablic informacji pasażerskiej.  Będziemy czynili starania, żeby aktualne rozkłady jazdy od godzin popołudniowych w poniedziałek (16 marca) znalazły się na stronie ZTM oraz w aplikacjach mobilnych korzystających z danych udostępnionych przez ZTM (m.in.: jakdojade, mympk, mmpk.info).

Ponadto tradycyjne rozkłady na przystankach tramwajowych testowo zostaną wyposażone w QR-kody, które znajdą się w prawym dolnym rogu

Po zeskanowaniu kodu otworzy się strona internetowa Wirtualny Monitor z danym przystankiem (dla powyższego rozkładu: www.peka.poznan.pl/vm/?przystanek=PAWI71). W ten sposób pasażer będzie mógł sprawdzić rzeczywisty czas przyjazdu tramwaju.

Działania związane z epidemią koronawirusa

Od piątku, 13 marca do odwołania w autobusach, wydzielone zostają strefy niedostępne dla pasażerów. Oznacza to między innymi, że podróżni nie mogą korzystać z przednich drzwi pojazdu. Podobne rozwiązanie sukcesywne będzie wprowadzane w tramwajach.

Wstrzymana została również sprzedaż biletów przez kierowców i motorniczych (dotyczy pojazdów przewoźników podmiejskich i linii nocnych).

Wszystkie drzwi w autobusach i tramwajach są otwierane zdalnie przez prowadzących pojazdy. Tym samym pasażerowie nie muszą mieć kontaktu z przyciskami otwierania drzwi.

Codziennie w pojazdach przeprowadzane jest gruntowne czyszczenie oraz dezynfekcja.

Ograniczenia w transporcie już obowiązujące

Przypominamy, że – od czwartku – 12 marca – z powodu zamknięcia placówek oświatowych (szkół, przedszkoli i żłobków) oraz miejskich instytucji kultury, Term Maltańskich i nowego ZOO obowiązują zmiany w rozkładach jazdy. Szczegóły są dostępne na stronie ZTM i MPK

tekst alternatywny