Transport miejski Wiadomości

Poznań: Zakończyły się badania archeologiczne na nowo budowanej trasie na Naramowice

Poznań: Zakończyły się badania archeologiczne na nowo budowanej trasie na Naramowice Mat. UM Poznań

Zakończyły się badania archeologiczne w parku Kosynierów, które należało przeprowadzić przed budową torowiska dla tramwaju na Naramowice.

Przygotowania do inwestycji, czyli budowy nowej trasy tramwajowej wraz z węzłem Lechicka/Naramowicka, toczą się w kilku miejscach jednocześnie. Archeolodzy badają jeszcze teren przy ul. Sarmackiej oraz rejon skrzyżowania ul. Lechickiej i Naramowickiej. W najbliższych dniach zostanie także rozebrany budynek przy ul. Sarmackiej 14.

Nowa trasa tramwajowa zostanie wyprowadzona z przebudowanej już pętli Wilczak, przy której znajduje się park Kosynierów (przy os. Pod Lipami, u zbiegu ul. Słowiańskiej i Naramowickiej). Archeolodzy pojawili się w parku przed pracami budowlanymi, ponieważ jest to teren po dawnym cmentarzu ewangelickim. Znaleźli tu nie tylko pozostałości grobów, ale też ślady prastarej osady. Badacze odkryli fragmenty glinianych naczyń, które prawdopodobnie są pozostałością osady sprzed ponad 2 tys. lat.  Trafili również m.in. na ślady jamy gospodarczej, która także mogła powstać w pradziejach. Na terenie dawnego cmentarza odsłonięto 131 grobów, a zebrane szczątki zostały ponownie pochowane na cmentarzu. Znaleziska zostały zabezpieczone i udokumentowane, a archeolodzy opuścili już badany teren.

Naukowcy pracują jeszcze w rejonie skrzyżowania ul. Lechickiej i Naramowickiej oraz ul. Sarmackiej, gdzie badają głównie obiekty militarne – m.in. przy ul. Sarmackiej odkopany został schron mobilizacyjny, który powstał w ramach przygotowań Twierdzy Poznań do I wojny światowej. Rejon ul. Sarmackiej to obszar przyszłego zintegrowanego przystanku tramwajowo-autobusowego “Naramowice”. Z kolei w miejscu skrzyżowania ulic Lechickiej i Naramowickiej powstanie dwupoziomowy węzeł komunikacyjny, dzięki któremu tramwaje pojadą bezkolizyjnie nad ulicą Lechicką.

W najbliższych dniach rozpocznie się rozbiórka budynku przy ul. Sarmackiej 14, który koliduje z inwestycją (teren po jego usunięciu zostanie uprzątnięty po zakończeniu prac). To jeden z ostatnich takich obiektów, do tej pory wyburzone zostały m.in. budynki przy ul. Czarna Rola, Sarmackiej 1, Naramowickiej 149 oraz Naramowickiej 213. W rejonach prac archeologicznych i wyburzeń prosimy o zachowanie ostrożności oraz zwracanie uwagi na bieżące oznakowanie.