NaKolei.pl WiadomościTabor Powypadkowa naprawa Linka SA139-024 będzie kosztować 6,5 mln zł. Pociąg otrzyma nowy człon

Powypadkowa naprawa Linka SA139-024 będzie kosztować 6,5 mln zł. Pociąg otrzyma nowy człon

Redakcja
Fot. Ilostan Pojazdów Trakcyjnych / Joachimowicz

Warmińsko-Mazurski Zakład w Olsztynie POLREGIO podpisał z PESĄ Bydgoszcz umowę na naprawę powypadkową pojazdu typu 223M o numerze SA139-024. W ramach prac jednostka zostanie wyposażona w nowy człon.

Wartość umowy to 6 450 000.00 PLN netto. Zamówienie zostało udzielone bez uprzedniej publikacji zaproszenia do ubiegania się o zamówienie w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. W uzasadnieniu podano, że po przetransportowaniu rozbitego pojazdu do wykonawcy i dokładnej weryfikacji jego stanu, okazało się, że uszkodzeniu uległa konstrukcja pojazdu. W przypadku jednego członu konstrukcja wymaga naprawy, a drugi człon należy wymienić. Do uszkodzenia doszło w miejscu mocowania absorbera zderzenia, wygięciu uległa płyta. Początkowo zamawiający otrzymał od PESY – producenta pojazdu i właściciela dokumentacji konstrukcyjnej ofertę na wykonanie naprawy o wartości 6 886 818,00 zł netto. Oferta zakładała m.in. wymianę jednego członu na nieużywany będący w dyspozycji oferenta (producenta).

Nie jest możliwe wykonanie nowego członu ani naprawa konstrukcji bez dokumentacji konstrukcyjnej pojazdu, ponieważ zawiera ona m.in. wyliczenia obciążeń wytrzymałości. Zamawiający nie brał pod uwagę pozyskania członu używanego ze względu na wyższą awaryjność i mniejszą trwałość.

Pojazd został nabyty przez Zamawiającego w 2017 r. bez dokumentacji konstrukcyjnej – jest to know-how producenta. Biorąc pod uwagę zakres naprawy i fakt, że nie jest możliwe wykonanie jej bez dokumentacji konstrukcyjnej, zamówienie może zostać zrealizowane jedynie przez producenta pojazdu.

Wykonawca zobowiązany będzie do wykonania przedmiotu zamówienia zgodnie ze złożoną ofertą, Dokumentacją Systemu Utrzymania (DSU) pojazdu oraz z zasadami bezpieczeństwa wynikającymi z ustawy o transporcie kolejowym.

SA139-024 to jednostka wyprodukowana w 2017 roku dla ówczesnych Przewozów Regionalnych. Do wypadku, po którym została odstawiona i wymaga naprawy doszło 29 stycznia 2022 r. w Świętajnie. Link zderzył się wówczas z ciężarówką na przejeździe kolejowym.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności