Infrastruktura Wiadomości

Powstał nowoczesny symulator sterowania ruchem kolejowym

Powstał nowoczesny symulator sterowania ruchem kolejowym Fot. Zakłady Automatyki KOMBUD S.A.

Inżynierowie z Zakładów Automatyki Kombud zaprojektowali nowoczesny symulator sterowania ruchem kolejowym wraz z makietą, które posłużą uczniom Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku Kamiennej-informują Zakłady Automatyki Kombud S.A. 

Urządzenie zostało przekazane Zespołowi Szkół i stanowi obecnie wyposażenie pracowni kolejowej. Jego sercem jest komputerowy system odwzorowujący lokalne centrum sterowania, w postaci wykorzystywanej na sieci PKP PLK. Po ustawieniu drogi przebiegu, system steruje napędami zwrotnicowymi na makiecie kolejowej o wymiarach 3,5 x 5,5 m. Dzięki temu uczniowie mogą obserwować na bieżąco konsekwencje swoich decyzji.

Jestem pod wrażeniem, że młodzi ludzie tak świetnie opanowali symulator, który pozwala na odzwierciedlenie ruchu kolejowego w rzeczywistości. Nasza makieta jest wyposażona w nowoczesny system i oprogramowanie, które będą służyć uczniom, żeby zdobyli wiedzę, umiejętności oraz kompetencje zawodowe– powiedziała Joanna Żurawka, dyrektor ZSTM podczas uroczystości przekazania urządzeń.

Zdaniem Artura Marcinkiewicza, dyrektora ds. rozwoju biznesu w Zakładach Automatyki Kombud S.A. przez wiele lat system szkolnictwa kolejowego był zaniedbany, na kolei powstała luka pokoleniowa, a teraz brakuje nam rąk do pracy.

Cieszę się, że udało się zrobić coś pożytecznego dla szkoły i lokalnej społeczności, również dlatego, że za kilka lat z tej szkoły wyjdą absolwenci, którzy będą znali najnowsze systemy sterowania, a może również będą je instalować i serwisować– podkreślił  Marcinkiewicz.

Makieta została gruntownie zmodernizowana w Zakładach Automatyki Kombud. Mieści 4 stacje, 34 napędów zwrotnicowych, 146 czujników koła, 45 sygnalizatorów, 40 metrów torów i niestrzeżony przejazd drogowy. „Nastawnia sterująca” liczy 4 stanowiska dyżurnych ruchu. Koszt modernizacji makiety i wyposażenia pracowni wyniósł ponad 100 tysięcy złotych.

Zakłady Automatyki KOMBUD S.A.są jednym z liderów krajowego rynku systemów sterowania ruchem kolejowym. Przez blisko 30 lat działalności Kombud zrealizował ok. 1300 instalacji, w tym ponad 50 komputerowych systemów stacyjnych oraz 900 systemów zabezpieczenia ruchu na przejazdach kolejowych.