Infrastruktura
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Ponad 150 mln zł na prace przy Nadodrzance

Ponad 150 mln zł na prace przy Nadodrzance Fot. PKP PLK

,,Nadodrzanka” w województwie lubuskim – ogłoszono przetarg na prace między Drzeńskiem a Kostrzynem. Poprawi to jakość przewozów towarowych do portów.

PLK ogłosiła przetarg na prace na 38 km torów Nadodrzanki. Zmodernizowany zostanie odcinek między Drzeńskiem a Kostrzynem. Prace te realizowane są w ramach zadania „Modernizacja linii kolejowej nr 273 na odcinku Głogów – Zielona Góra – Rzepin – Dolna Odra wraz z łącznicami nr 821 i 822”.

Prace mają potrać rok – od grudnia 2017 do grudnia 2018 roku. 150 mln zł, kwota przeznaczona na inwestycję ma pochodzić z budżetu państwa. Dzięki pracom na linii nr 273 pociągi osobowe pojadą z prędkością 120 km/h, a towarowe 100 km/h.

Nadodrzanka jest istotną linią komunikacyjną zwłaszcza ze względu na przewozy towarowe z południa Polski do portów m.in. portu morskiego w Szczecinie. Dzięki modernizacji linii pasażerowie odczują większy komfort i bezpieczeństwo jazdy, a w kwestii przewozów towarowych będą one przebiegały sprawniej niż dotychczas.

 W ramach inwestycji przebudowanych zostanie 10 peronów na stacjach: Kowalów, Laski Lubuskie, Ługi Górzyckie oraz przystankach osobowych: Radów i Górzyca. Na całej długości remontowanego odcinka (38 km) przeprowadzone zostaną prace przy 9 przejazdach kolejowo-drogowych, 27 obiektach inżynieryjnych. Wymianie ulegnie 28 rozjazdów.

Obecnie na lubuskim odcinku Nadodrzanki trwają prace na łącznicach kolejowych Jerzmanice Lubuskie – Rzepin – Drzeńsko (linie nr 821 i 822). Więcej o dotychczasowych efektach prac na Nadodrzance można przeczytać TUTAJ.