Działania Kolej na świecie Wiadomości

Polsko-rumuńskie rozmowy o współpracy w zakresie transportu kolejowego

Polsko-rumuńskie rozmowy o współpracy w zakresie transportu kolejowego fot. Ministerstwo Infrastruktury

Współpraca dwustronna, przede wszystkim w zakresie transportu kolejowego i drogowego oraz pozyskiwanie i wydatkowanie funduszy unijnych to tematy spotkania wiceministra infrastruktury Andrzeja Bittela oraz wiceministra transportu Rumunii, Dragosa Virgila Titei, które odbyło się 8 sierpnia 2019 r. w Warszawie.

 

Przedstawiciele Ministerstwa Transportu Rumunii wykazali duże zainteresowanie polskimi doświadczeniami w zakresie przetargów inwestycyjnych oraz procedur wykonawczych. Strony rozmawiały o możliwości podpisania dwustronnego memorandum oraz powołania grupy roboczej, by cyklicznie spotykać się i omawiać tematy z zakresu wspólnego zainteresowania. Podczas spotkania uzgodniono także zasady dalszej, regularnej współpracy na szczeblu ministerialnym, eksperckim oraz instytucji transportowych.

Zależy nam na ścisłej współpracy z Rumunią, nie tylko w zakresie projektów transportowych, takich jak Via Carpatia, czego przykładem było podpisanie w kwietniu 2019 r. Deklaracji Łańcuckiej oraz wniosku do KE o włączenie tego korytarza na całym przebiegu do sieci bazowej TEN-T. Warto również, abyśmy pamiętali o Inicjatywie Trójmorza, która od lat służy zacieśnianiu powiązań komunikacyjnych w naszym regionie Europy i nadal bronili przyjaznego przedsiębiorcom otoczenia prawnego w UE. W tym kontekście pragnę podkreślić bardzo dobrą współpracę naszych państw na rzecz zablokowania niekorzystnych dla polskich i rumuńskich przedsiębiorców przepisów Pakietu Mobilności – powiedział wiceminister Bittel.