Strona główna » Wiadomości » Podróżuj wygodniej: PLK inwestuje w przystanki na trasie Łuków-Lublin

Podróżuj wygodniej: PLK inwestuje w przystanki na trasie Łuków-Lublin

Redakcja
Mat. PKP PLK

Mieszkańcy północno-wschodniej części Lubelszczyzny zyskają lepszy dostęp do kolei. Między Łukowem a Lublinem, w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, PLK SA buduje i modernizuje pięć przystanków. Pociągi zatrzymają się tam już od czerwca br.

Do Lublina, Łukowa, Lubartowa czy Parczewa będzie wygodne połączenie z nowych przystanków w Aleksandrowie, Ustrzeszu i Jaskach. Wyższy komfort obsługi pasażerów zyskają mieszkańcy Milanowa i Bezwoli, gdzie PLK SA modernizuje przystanki. Pięć obiektów znajduje się na linii kolejowej nr 30 między Łukowem a Lublinem.

W Jaskach, Aleksandrowie i Ustrzeszu gotowe są już konstrukcje nowych peronów. Wykonawca zbudował dojścia do obiektu, zamontował tablice informacyjne i szkielety wiat przystankowych. W Milanowie ustawiane są ściany, na których kolejno zostaną ułożone płyty peronowe. W Bezwoli przygotowywany jest teren pod nowy peron.

Dla wygody pasażerów na peronach będą wiaty, ławki i poręcze do odpoczynku na stojąco. Podróże ułatwią czytelne oznakowania, tablice informacyjne i gabloty z rozkładem jazdy. Będzie jasne ledowe oświetlenie umożliwiające bezpieczne podróżowanie po zmroku. Przystanki będą dostosowane do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się. Dla osób niewidomych i niedowidzących będą ścieżki naprowadzające i wypukła faktura na antypoślizgowej nawierzchni peronów. Przewidziano montaż stojaków rowerowych, by ułatwić łączenie podróży dwoma ekologicznymi środkami transportu.

Od listopada 2023 r. na tej samej linii kolejowej, Łuków – Lublin Północny (lk30), w ramach Programu przystankowego został zbudowany nowy przystanek w Łagiewnikach oraz zmodernizowano przystanek w Bystrzycy k. Lublina. Obiekty zapewniają lepsze podróże do pracy i szkół.

Program Przystankowy w woj. lubelskim

W województwie lubelskim Program przystankowy obejmuje 20 lokalizacji. Podróżni korzystają już z nowych i zmodernizowanych przystanków: Leopoldów, Sarnów i Grabów Szlachecki między Łukowem a Dęblinem (lk26), Chotyłów na trasie Łuków – Terespol (lk2), Wólka Niedzieliska, Niedzieliska Kolonia, Szczebrzeszyn Miasto, Długi Kąt i Żurawnica między Rejowcem a Zamościem (lk69), Kraśnik między Lublinem a Stalową Wolą (lk68), Bystrzyca koło Lublina i Łagiewniki między Lublinem a Parczewem (lk30), Zamość Starówka i Zamość Wschód (lk72). Wartość Programu Przystankowego w woj. lubelskim to ponad 57 mln zł. Prace budowlane i remontowe prowadzone są aktualnie na przystankach w Aleksandrowie, Bezwoli, Jaskach, Milanowie, Ustrzeszu (lk30) i na przystanku Chełm Miasto (lk7).

Rządowy program dla lepszej komunikacji kolejowej

Celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. W skali całego kraju w ramach Programu przystankowego przewidziano budowę lub modernizację 207 przystanków kolejowych (dodatkowe 107 jest na liście rezerwowej). Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł. Zaplanowano także realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na budowę parkingów to ponad 74 mln zł. Obecnie zakończono budowę miejsc parkingowych w 9 lokalizacjach, w 43 postępują prace budowlane, a dla 7 trwają postępowania przetargowe.

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x