Kolej na świecie Przewozy towarowe Wiadomości

Pociąg z Chin pełen sprzętu medycznego zmierza do Francji. Przejedzie przez Polskę

Pociąg z Chin pełen sprzętu medycznego zmierza do Francji. Przejedzie przez Polskę Fot. SNCF

Pociąg pełen maseczek przejedzie prawie 12 000 km, przez 7 krajów, w tym Polskę, a zakończy bieg w Francji, by dostarczyć potrzebny sprzęt medyczny dla francuskich szpitali.

Pociąg składający się z 41 wagonów-platform opuścił chińskie miasto Nanchang 4 czerwca o 10:00 czasu lokalnego. Pociąg przewiezie 41 kontenerów, w których łącznie załadowano m.in. 40 milionów masek ochronnych. Pociąg przejedzie łącznie 11 920 km, przez 7 krajów – w tym Polskę.

Transport z Chin szerokim torem, przez Kazachstan, Rosję i Białoruś zapewni firma UTLC Era. Przeładunek zostanie przeprowadzony w terminalach Dostyk / Alashankou na granicy Chin z Kazachstanem oraz w Brześciu / Małaszewiczach na granicy Białorusi z Polską. W Polsce transport zostanie przejęty przez Forwardis, należący do grupy SNCF.

Transport ma zająć 20 dni

Początkowo sprzęt medyczny potrzebny do walki z koronawirusem dla Francji był transportowany drogą lotniczą. Szukano jednak rozwiązania bardziej ekologicznego, dlatego wybrano transport koleją. Wtedy spedytor logistyczny Forwardis zobowiązał się do zapewnienia połączenia kolejowego z Chinami do Paryża w ciągu 20 dni. Na początku pandemii rząd francuski nie mógł sobie pozwolić na tak długi czas oczekiwania na niezbędne materiały medyczne – dlatego wybierano transport lotniczy.

Francja w przewozie koleją liczy również zyski, gdyż jak podaje SNCF w komunikacie – transport koleją okazał się 30 razy tańszy niż samolot.