NaKolei.pl WiadomościKadry i ludzie Pociąg ŁKA „Anders” przyjechał premierowo do Włocławka. Na pokładzie pociągu córka generała

Pociąg ŁKA „Anders” przyjechał premierowo do Włocławka. Na pokładzie pociągu córka generała

Redakcja
Fot. ŁKA

17 lutego 2022 r. odbył się uroczysty przejazd pociągu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie Łódź – Włocławek. W wydarzeniu wzięli udział Ambasador RP we Włoszech z akredytacją w San Marino Anna Maria Anders, prezes IPN dr Karol Nawrocki oraz prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Janusz Malinowski.

Przejazd pociągu jest związany z nadchodzącą 80. rocznicą rozpoczęcia wymarszu armii gen. Andersa, ewakuowanej z ZSRS. Instytut Pamięci Narodowej realizuje projekt pod nazwą „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności, którego celem jest upamiętnienie wysiłku militarnego Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej.

Punktualnie o 7.58 na dworzec we Włocławku wjechał pociąg Anders. Z pociągu wysiadła córka generała Władysława Andersa, Anna Maria Anders wraz z Prezesem Instytutu Pamięci Narodowej dr Karolem Nawrockim. Gości przywitał Dyrektor IPN Gdańsk, dr Paweł Warot.

To dla mnie kolejny ważny, wzruszający dzień. Pomysł tego pociągu jest dla mnie niebywały. Jestem niezwykle wdzięczna IPN-owi, wszystkim, którzy się do tego przyczynili m.in. ze strony kolei. To wspaniały pomysł – mówiła na peronie włocławskiego dworca córka generała Władysława Andersa, Anna Maria Anders, ambasadorka RP we Włoszech. – Jestem bardzo za pomnikami, bo uważam, że to jest właśnie historia i ludzie się dzięki temu uczą. A pociąg? On się dodatkowo rusza, więc jest to żywa historia, ruszająca się historia. Płakać mi się chce ze wzruszenia. Dziękuję wszystkim za pamięć, za miłość do mojego ojca, za serce – dodała  wzruszona.

Anders, choć nie przyjechał do nas osobiście, bo to jest niemożliwe, dotarł dzięki Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i w towarzystwie swojej wspaniałej córki – mówił Prezes IPN, dr Karol Nawrocki

Po uroczystym przywitaniu wszyscy udali się na Plac Wolności gdzie odbyło się uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego, a także apel pamięci i odsłonięcie wystawy „Z łagrów na Monte Cassino Generał Władysław Anders i 2. Korpus Polski”.

Wierzę, że ojciec nas tutaj dzisiaj widzi i cieszy się, że jego córka stoi na Placu Wolności we Włocławku. Jestem wdzięczna wszystkim za pamięć o ojcu. Nie mam słów, pomysł pociągu Anders jest znakomity. Popieram kwestię pomników na całym świecie, a pociąg to coś wybitnego; coś co jeździ z miejsca na miejsce – jeżdżąca historia – mówiła córka Generała Andersa, Anna Anders.

Dzisiaj na Placu Wolności we Włocławku, spotykają się wolni ludzie w wolnym kraju. Ale żeby to się wydarzyło, musiało się zdarzyć tak wiele po roku 1945. Swoje zasługi w tym fenomenie mieli także ludzie z ziemi Kujawskiej. Między innymi 18-letni w momencie śmierci Jerzy Gadzinowski, który był uczniem gimnazjum we Włocławku – mówi Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Karol Nawrocki.

Następnie uroczystości  odbyły się w III Liceum Ogólnokształcącym, gdzie otworzono wystawy „W drodze na Monte Cassino” oraz „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”, prof. Mirosław Golon wygłosił okolicznościowy wykład, a także ogłoszono wyniki konkursu „Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie”. Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów pod pomnikami Stefana Wyszyńskiego oraz Poległych Obrońców Wisły 1920

ŁKA „Anders” kursuje na trasach województwa łódzkiego od 28 maja 2021 r. Grafika na pociągu przedstawia szlak bojowy 2. Korpusu Polskiego i bohaterskie czyny polskiego żołnierza w bitwach pod Monte Cassino, Ankoną i Bolonią. W ten sposób Samorząd Województwa Łódzkiego wraz z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi oraz Łódzką Koleją Aglomeracyjną upamiętnili zasługi gen. Andersa, który pochodził z Błoni w powiecie kutnowskim.

Fot. ŁKA

Fot. ŁKA

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności