Kolej na świecie Przewozy pasażerskie Tabor

Pociąg ICE 4 pojedzie do Pragi w odwiedzinach

Pociąg ICE 4 pojedzie do Pragi w odwiedzinach Fot. Twitter / Jiří Svoboda

Najnowsza generacja niemieckiego pociągu dużych prędkości, ICE 4 wiosną dojedzie do Pragi. Wcześniej przeszedł testy na torze VUZ w Velimu. Ostatni raz jednostka ICE 1 odwiedziła Pragę w połowie lat 90.

Pociąg Deutsche Bahn dużych prędkosći najnowszej, czwartej generacji wiosną odwiedzi Pragę. Czeska administracja kolejowa zaproponowała “odwiedziny” niemieckiej jednostki w ramach promocji Europejskiego Roku Kolei.

Wspaniała wiadomość dla fanów kolei w Czechach. Główny wkład Správa železnic (zarządcy infrastruktury przy. red) w Europejski Rok Kolei 2021 oraz wsparcie europejskiego transportu kolejowego. Dzięki współpracy z Deutsche Bahn  zobaczymy jednostkę w Czechach już wiosną – napisał na Twitterze Jiří Svoboda, szef administracji kolejowej.

ICE 4 przeszedł testy na torze doświadczalnym w Velimie, na tym samym gdzie obecnie testy przechodzi Dragon 2 od Newagu. Ostatni raz jednostka ICE odwiedziła Pragę w połowie lat 90 – była to pierwsza generacja niemieckich pociągów KDP. W 1991 roku do Warszawy dojechały jednostki TGV oraz ICE 1 generacji z okazji Międzynarodowej Konferencji Naukowej nt. Pociągów Dużej Prędkości, zorganizowanej w Warszawie przez Dyrekcję Generalną PKP i Centrum Naukowo-Techniczne Kolejnictwa

Flota Deutsche Bahn na stan z grudnia 2020 roku liczyła 65 nowych jednostek ICE 4. Statystycznie flota DB jest co trzy tygodnie powiększana o kolejna jednostkę ICE 4.