NaKolei.pl Bez kategorii Pociąg do zwycięstwa dojechał do Chersonia

Pociąg do zwycięstwa dojechał do Chersonia

MM
fot. TT Oleksandr Kubrakov

W piątkowy (18.11) wieczór z Kijowa odjechał pierwszy pociąg do wyzwolonego Chersonia, zabierając ze sobą 200 pasażerów. Pociąg zabrał ze sobą również paczki i listy, które nie zostały dostarczone przez ukraińską pocztę 24 lutego br. Pociąg ma regularnie kursować na trasie Kijów-Chersoń.

Chersoń z rąk okupantów został odbity 11 listopada. Kolejarze w bardzo szybki czasie przywrócili połączenia kolejowe. Pociąg z pasażerami i przesyłkami odjechał o 22:14 lokalnego czasu i w sobotni poranek dotarł do Chersonia. Na miejscu podróżnych witał tłum ludzi.

Następne pociągi z Kijowa do Chersonia mają kursować w dni parzyste. Wracać będą do stolicy w dni nieparzyste.

W ramach pierwszego po zwolnieniu pociągu Kijów – Chersoń wyjechał nasz Wagon Pocztowy z projektu UZ „Poczta Kolejowa”. Zawiera paczki, których nie zdążyliśmy dostarczyć w czasie okupacji. Mam nadzieję, że będą przydatne. Ma gazety, które można czytać nawet wtedy, gdy nie ma połączenia i krzyżówki, które można rozwiązać przy świecy, gdy nie ma światła ;))
I Starlink – aby pomóc nam szybciej przetwarzać wszystkie przesyłki. Jestem pewien, że życie szybko się odrodzi i taki pociąg stanie się regularny – pisze w mediach społecznościowych Prezes Kolei Ukraińskich, Aleksander Kamyszyn.

Ponadto, stacja kolejowa w Chersoniu jest pierwszym budynkiem w mieście, w którym przywrócono elektryczność oraz dostawy wody. Jak informuje Prezes Kolei Ukraińskich woda pojawić się ma także w budynkach zlokalizowanych tuż przy dworcu. Szacuje, że dostęp do wody zyska 900 lokatorów.

 

Pociąg do zwycięstwa

Pociąg został uruchomiony w ramach charytatywnego projektu „Bilet do zwycięstwa”. Trasę obsługują specjalne wagony, których malatura ma przypominać o wyczynach ludzi na terenach czasowo okupowanych. Projekt „Bilety do zwycięstwa” symbolizuje nadzieję Ukraińców na szybkie wyzwolenie ukraińskich miast, wiarę w Siły Zbrojne i wyzwolenie całej Ukrainy.

„Bilety do zwycięstwa” sprzedawane są ponadto na pierwsze trzy pociągi z Kijowa do okupowanego Mariupola i do opanowanych w 2014 roku przez prorosyjskich separatystów miast Donbasu: Doniecka i Ługańska, a także do Symferopola na anektowanym Krymie. Zyski ze sprzedaży biletów przeznaczone są na zakup aut, które służyć będą do połączeń między wyzwolonymi niedawno miejscowościami i najbliższymi stacjami kolejowymi.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności