Infrastruktura Wiadomości

PLK: Trwają ostatnie prace na estakadzie w Gorzowie Wielkopolskim

PLK: Trwają ostatnie prace na estakadzie w Gorzowie Wielkopolskim Fot. PKP PLK

Znów w Gorzowie Wielkopolskim z pociągów na estakadzie zobaczymy miasto. Za miesiąc historycznym obiektem, ale wzmocnionym i dostosowanym do współczesnych potrzeb kolei, pojadą pociągi. Inwestycja ułatwi i zwiększy możliwość podróży w regionie i mieście- informują PKP PLK.

Pociągi z prędkością do 120 km/h pojadą zmodernizowaną estakadą od 9 czerwca. Sprawny i bezpieczny ruch zapewnią nowoczesne urządzenia sterowania. Przygotowany jest ponad 2 km odcinek nowego toru z bezpodsypkową nawierzchnią. Specjalne maty wygłuszające mają ograniczyć hałas. Wzmocniony obiekt ma większą wytrzymałość. Gruntownie odnowiono pięć wiaduktów estakady, a właściwe wykonanie prac potwierdziły próby obciążeniowe. Poprawa estetyki i odtworzone historyczne elementy balustrad powodują, że obiekt dobrze wpisze się w nadwarciańską panoramę Gorzowa.

Podróżnym wyższy komfort obsługi zapewnią zmodernizowane perony. Na peronie nr 1 ułożono nową nawierzchnię ze ścieżkami naprowadzającymi. Całkowicie przebudowany został nieczynny peron nr 2. Wykonawca kończy montaż nowej wiaty. Z myślą o podróżnych przygotowano tablice informacyjne wyświetlające bieżące komunikaty o przyjazdach i odjazdach pociągów. Osobom o ograniczonej możliwości poruszania się winda ułatwi dostęp do peronu. Bezpieczeństwo poprawi monitoring i nowoczesne oświetlenie LED- czytamy w komunikacie.

Podróżni pojadą z nowej platformy w kierunku Krzyża i dalej w stronę Piły lub Poznania, albo w kierunku Kostrzyna. Komunikację na stacji ułatwi przestronne przejście podziemne  z budynku dworca na perony. Wzmocniono w nim ściany i sufity. Kończy się układanie kafli podkreślających historyczny charakter obiektu. Na stacji gotowe są także nowe tory i rozjazdy, które ułatwią mijanie się pociągów
na jednotorowym odcinku linii kolejowej.

W maju skończą się prace wykończeniowe w części nisz estakady. Uzupełniono w nich brakujące elementy, wymienione zostały instalacje. Pomieszczenia będą sukcesywnie przekazywane najemcom, prowadzącym działalność wpisującą się w charakter nadwarciańskich bulwarów. Prace w niszach planowane są do września- czytamy.

Estakada w Gorzowie Wielkopolskim jest jednym z najdłuższych tego typu obiektów  w Polsce. Powstała w latach 1905 – 1914. Ze względu na swój historyczny charakter została wpisana do rejestru zabytków. Ma ogromne znaczenie dla komunikacji kolejowej między Tczewem a Kostrzynem.