VII Kongres Rozwoju Kolei
Kolej jest dla ludzi Przewozy pasażerskie Wiadomości

PKP PLK stawia infokioski

PKP PLK stawia infokioski Fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe instalują infokioski na kolejnych stacjach. To zapewnia podróżnym szybki dostęp do informacji o rozkładzie jazdy, najbliższych odjazdach i przyjazdach pociągów.

Podstawowym zadaniem infokiosków wielofunkcyjnych jest prezentowanie aktualnych i przyszłych rozkładów jazdy pociągów, podróżny ma możliwość przewijania rozkładu oraz zmiany pliku, który chce przeglądać za pomocą wbudowanych przycisków.

Ponadto podróżny może zapoznać się z listą 18 najbliższych przyjazdów i odjazdów pociągów dotyczących stacji, na której się znajduje. Korzystanie z infokiosków możliwe jest w dzień i w nocy. Ekrany są odpowiednio podświetlone i przystosowane dla osób słabowidzących. Montowane na peronach urządzenia są przygotowane do pracy w temperaturze od -35 do +55 ⁰C.

Infokioski mogą prezentować planowy rozkład jazdy, najbliższe odjazdy i przyjazdy lub łączyć dwie funkcjonalności. Pełen zakres informacji jest dostępny dzięki urządzeniom na stacjach w Zielonej Górze i Jeleniej Górze.

Ponadto nowoczesne urządzenia prezentujące pasażerom najbliższe odjazdy i przyjazdy pociągów zamontowano ostatnio na trasie z Trójmiasta do Warszawy i testowo działają na stacjach: Nowy Dwór Mazowiecki, Modlin, Legionowo, Nasielsk, Ciechanów, Działdowo, Iława, Malbork, Tczew, Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsk Oliwa, Gdynia Orłowo. Podobne infokioski znajdują się też w Piotrkowie Trybunalskim i Poznaniu Głównym. Aktualny rozkład jazdy pociągów jest dostępny dla podróżnych na nowoczesnych urządzeniach w Częstochowie (Stradom), Zawierciu i Warszawie Gdańskiej.

W tym roku PLK planują montaż kolejnych interaktywnych infokiosków na budowanych przystankach na linii obwodowej w Warszawie: Warszawa Wola, Warszawa Młynów, Warszawa Koło oraz w przejściu podziemnym na stacji Zielona Góra.