Prawo i przetargi Przewozy pasażerskie Tabor

PKP Intercity niebawem ogłosi przetarg na modernizację 192 wagonów i podpisze umowę z Newagiem

PKP Intercity niebawem ogłosi przetarg na modernizację 192 wagonów i podpisze umowę z Newagiem Fot. PKP Intercity

Poznaliśmy plany taborowe PKP Intercity, które przewoźnik chce zrealizować w najbliższym czasie. Będą dwa przetargi i podpisanie umowy na dostawę lokomotyw.

W grudniu 2020 roku PKP Intercity podpisało umowę PSC z Ministerstwem Infrastruktury wartą 21 miliardów. Znaczna część tej kwoty ma zostać przeznaczona na zakupy taborowe. W ten sposób przewiduje się m.in. modernizację blisko 500 wagonów oraz zakup 500 nowych wagonów.

PKP Intercity ogłosi przetarg na modernizację 192 wagonów

Jak dowiedział się portal NaKolei.pl, PKP Intercity wkrótce ogłosi przetarg na modernizację 192 wagonów I i II klasy przedziałowych oraz bezprzedziałowych. Na ten moment przewoźnik nie określa dokładnie jakie jednostki będą uwzględnione w postępowaniu przetargowym. Przypomnijmy, że PKP Intercity zapowiedziało, że na kilka najbliższych lat przewidziano modernizację łącznie 500 wagonów,  które będą kursować w zależności z prędkością 160 km/h i 200 km/h.

W planach też zakup nowych wagonów

Jak poinformowała portal NaKolei.pl, Agnieszka Serbeńska z biura prasowego PKP Intercity, przewoźnik planuje w 2021 roku ogłosić przetarg na zakup nowych wagonów. A te według pierwotnych zapowiedzi mają być dostosowane do prędkości nie mniejszej niż 200 km/h. Łącznie PKP Intercity ma w przyszłości zakupić nawet do 500 takich wagonów.

Wkrótce podpisanie umowy z Newagiem

Dodatkowo, jak poinformowała Agnieszka Serbeńska, PKP Intercity planuje podpisać umowę z Newagiem na dostawę 10 wielosystemowych lokomotyw. Newag był jedynym producentem, który złożył swoją ofertę w przetargu. Oferta przewiduje również dostawę 5 kolejnych lokomotyw w ramach prawa opcji. Cena z prawem opcji brutto to 387 911 250,00 zł, a bez prawa opcji: 258 607 500,00 zł.

Nowe lokomotywy mają być przystosowane do kursowania z prędkością 200 km/h oraz posiadać dopuszczenie na pięć krajów:  Polskę, Słowację, Czechy, Niemcy i Węgry.Kongres590