NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie PKP Intercity nie wyklucza uruchomienia połączenia do Chorwacji

PKP Intercity nie wyklucza uruchomienia połączenia do Chorwacji

Redakcja
Fot. Łukasz Piotrowski

Wszystko wskazuje na to, że pociągi do Chorwacji okażą się ogromnym hitem na polskich torach. RegioJet już rozpoczął prace, aby odjeżdżać z Krakowa nad Adriatyk. PKP Intercity nie będzie chciało zostać w tej kwestii w tyle. Ale będzie nieco opóźnione?

W 2020 roku czeski prywatny przewoźnik kolejowy RegioJet uruchomił po raz pierwszy bezpośredni pociąg z Pragi do Chorwacji. Cieszące się ogromnym zainteresowaniem połączenie ponownie zostało uruchomione również i w tym roku.  Dla zobrazowania skali – od 28 maja do dzisiaj z połączenia skorzystało już ponad 100 tysięcy pasażerów (pociągi będą jeździć do 27 września).  Pociągi w czerwcu oraz od początku września kursują 3 razy w tygodniu. W lipcu i sierpniu były to codzienne połączenia.

Tak jak informowaliśmy na łamach NaKolei.pl, RegioJet widzi duże zainteresowanie połączeniem wśród Polaków, którzy dosiadali się do pociągu m.in. w Brnie. Dlatego też właściciel firmy chciałby, aby taki skład rozpoczynał swój bieg w Polsce. Plany te potwierdził Rzecznik Prasowy firmy, gdzie stwierdził, że trwają już prace, aby pociąg z Krakowa do Chorwacji odjechał w czerwcu 2022 roku.

W kwestii uruchomienia połączeń do Chorwacji zaangażowany jest honorowy konsul Republiki Chorwacji w Polsce, Paweł Włodarczyk, który twierdził w rozmowie dla Fly4free.pl, że PKP Intercity również jest zainteresowane takim połączeniem.

Uruchomieniem połączenia kolejowego z Polski do Chorwacji najbardziej zainteresowani są Czesi z RegioJet. Chcą oni uruchomić pociąg już w czerwcu 2022 roku. Prowadzone są też rozmowy na ten temat z PKP Intercity i z tego co wiem, decyzja jest także pozytywna, natomiast z uwagi na kwestie proceduralne termin uruchomienia może być dalszy, więc możliwe, że polski pociąg [PKP Intercity, przyp. red.] jeszcze nie będzie jeździł w wakacje 2022 roku – mówił Paweł Włodarczyk w rozmowie z Fly4free.pl.

PKP Intercity na ten moment nie chce zdradzać swoich planów. Dowiedzieliśmy się, że spółka jest otwarta na współprace przy uruchomieniu pociągu do Chorwacji.

Uruchomienie każdego połączenia międzynarodowego wymaga zaangażowania i współpracy przewoźników zagranicznych, uzgodnień w zakresie formowania składów na trasie przejazdu czy zapewnienia odpowiedniego taboru, spełniającego warunki techniczne obowiązujące na terenie danego kraju. PKP Intercity stale rozwija siatkę swoich połączeń i jest otwarta na współpracę przy poszerzaniu również oferty połączeń międzynarodowych, w tym do Chorwacji – poinformował NaKolei.pl Zespół Prasowy PKP Intercity.

PKP Intercity będzie miało dużo więcej pracy przy uruchomieniu połączenia do Chorwacji. RegioJet ma już doświadczenie w tej kwestii, dodatkowo ma wypracowaną współpracę chociażby z Kolejami Chorwackimi (Hrvatske željeznice), które obsługują chorwacki odcinek trakcją spalinową.  Spytaliśmy się PKP Intercity czy dotychczas prowadzone były rozmowy z zagranicznymi przedstawicielami, w celu nawiązania współpracy – na te pytanie nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

RegioJet poinformował nas, że na początku roku powinniśmy poznać wstępny rozkład jazdy dla połączenia z Polski do Chorwacji. Jeżeli prywatnemu przewoźnikowi uda się zamknąć wszelkie formalności, to najprawdopodobniej RegioJet w 2022 roku będzie miał monopol na połączenia z Polski nad Adriatyk – tego samego zdania jest konsul Republiki Chorwacji. Kiedy więc możemy spodziewać się PKP Intercity? Optymistycznie patrząc, najwcześniej w 2023 roku.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności