Ekonomia i rynek Tabor Wiadomości

PKP Intercity jednak kupi Darty?

PKP Intercity jednak kupi Darty? Fot. PKP Intercity

Krzysztof Mamiński, prezes Grupy PKP, zapowiedział podczas spotkania z dziennikarzami, że PKP Intercity jednak wróci do programu zakupu dalekobieżnych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Takich jak Dart.

 

To wynika z tego, że PKP IC planuje zmodyfikować swoją obecną strategię taborową. Zakładała ona zakup nowych lub modernizację używanych klasycznych wagonów i lokomotyw, ale teraz przewoźnik kupi także kilkadziesiąt elektrycznych zespołów trakcyjnych.

Prezes Mamiński nie widzi sprzeczności między tymi deklaracjami a niedawną decyzją PKP Intercity o rezygnacji z zakupu 10 dodatków pociągów Dart z Pesy. Bydgoskie pociągi to wszak elektryczne dalekobieżne ezt. Mamiński przypomina, że gdyby przewoźnik kupił Darty, musiałby je skierować na te same trasy, którymi te składy już jeżdżą, bo to jeden z warunków umowy na unijne dofinansowanie zakupu. Ale takiej potrzeby nie ma, a ezt-y przydadzą się do obsługi innych połączeń niż npo. do Białegostoku i Lublina.

Oczywiście PKP IC kupi też nowe wagony i lokomotywy. – Będziemy grali na kilku fortepianach  mówi Krzysztof Mamiński. Ale jednocześnie prezes Grupy PKP zapewnia, że nie dojdzie już do takiej sytuacji, jak w przypadku kontraktu z Pesą, gdy fabryka miała raptem 13 miesięcy na wyprodukowanie pociągów dla PKP IC. I producent nie miał czasu na przeprowadzenie odpowiedniej liczby testów, więc nie było szans na wyeliminowanie „chorób wieku dziecięcego”. Jednak przy tamtym kontrakcie nie było wyjścia, gdyż gdyby przewoźnik nie rozpisał przetargu, straciłby setki milionów złotych unijnego dofinansowania. Pesa z tego też powodu podjęła się bardzo ryzykownego zadania.

Teraz, gdy PKP IC będzie rozpisywał przetarg na nowe pociągi w klasie ezt, da producentom odpowiednio dużo czasu na wyprodukowanie i przetestowanie pojazdów. Może więc na torach pojawi się więcej Dartów? Najpierw Pesa będzie musiała wygrać przetarg, a chętnych na taki kontrakt na pewno nie zabraknie.