W ostatnich dniach w przestrzeni medialnej pojawiły się doniesienia sugerujące rzekome łamanie praw pracowniczych podczas procesu zwolnień grupowych w PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji. Jak podaje spółka, wszystkie działania związane z restrukturyzacją i redukcją etatów odbywają się zgodnie z obowiązującym prawem.
PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji podkreśla, że wszelkie decyzje dotyczące zwolnień są podejmowane zgodnie z Kodeksem Pracy oraz Ustawą o prawie restrukturyzacyjnym. Jak tłumaczy zarząd, przepisy te pozwalają na rozwiązanie stosunku pracy nawet z osobami podlegającymi szczególnej ochronie, w tym przedstawicielami organizacji związkowych. Spółka stanowczo zaprzecza również nieprawdziwym informacjom o zwalnianiu kobiet w ciąży. W przypadku, gdy kobieta poinformuje o swojej ciąży po otrzymaniu wypowiedzenia, PKP CARGO S.A. wycofuje to wypowiedzenie.
Nasza Spółka znajduje się w restrukturyzacji. Jednym z głównych celów naszych działań jest zapewnienie 10000 pracowników miejsc pracy w zdrowej i konkurencyjnej rynkowo firmie. Oznacza to jednak niestety zwolnienie około 4000 osób. Ta trudna decyzja jest konieczna, by przetrwać. Działamy w pełni zgodnie z prawem. Nie jest prawdą, że w PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji zwalniane są kobiety w ciąży. Zwolnienia natomiast otrzymują niektórzy przedstawiciele organizacji związkowych – na takich samych zasadach jak inni pracownicy. Utrzymujemy stanowiska, na które jest zapotrzebowanie na pracę i w szczególności rozwiązujemy stosunki pracy z osobami, które długoterminowo pracy nie świadczą – dr Marcin Wojewódka p.o. Prezes Zarządu PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji
Jak wyjaśnia spółka, kluczowym kryterium doboru pracowników do zwolnień jest zapotrzebowanie na pracę. Szczególną uwagę zwraca się na osoby, które długoterminowo nie świadczyły pracy. Proces zwolnień poprzedziła analiza stanowisk pracy, efektywności oraz znaczenia poszczególnych działów dla funkcjonowania firmy.
PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji tłumaczy, że decyzja o zwolnieniu około 4000 osób była koniecznością w obliczu trudnej sytuacji ekonomicznej. Celem restrukturyzacji jest utrzymanie miejsc pracy dla 10 000 pracowników i zapewnienie stabilnej przyszłości spółki. Spółka zaznacza jednak, że podejmuje działania osłonowe dla osób objętych zwolnieniami, oferując im wsparcie w znalezieniu nowego zatrudnienia.
Jak informuje PKP CARGO S.A., podpisano już 14 listów intencyjnych z firmami, które gotowe są zatrudnić odchodzących pracowników. Dostępnych jest już ponad 2000 miejsc pracy, w tym dla pracowników zespołów drużyn trakcyjnych, drużyn manewrowych oraz obszaru utrzymania i napraw taboru.
Spółka uruchomiła również program wsparcia, obejmujący kursy i szkolenia, pomoc w przygotowaniach do rekrutacji oraz organizację targów pracy. Jak tłumaczy PKP CARGO S.A., współpracuje z Urzędami Pracy oraz firmami, z którymi podpisano listy intencyjne, aby jak najlepiej wspomóc pracowników w trudnym okresie zmian.
Władze spółki zapewniają, że cały proces restrukturyzacji, w tym zwolnienia grupowe, odbywa się z pełnym poszanowaniem prawa oraz dbałością o pracowników.